Każdy z nas, wykupując wymarzone wakacje dla rodziny w biurze podróży, obowiązkowo obejmowany jest ubezpieczeniem od kosztów leczenia oraz nieszczęśliwych wypadków. Czy to wystarczy, by czuć się bezpiecznie?
Skrót artykułu w pytaniach i odpowiedziach:
- Gdzie kupić polisę?
Sprawdź kalkulator ofert największych firm. Porównuj i kupuj online! - Czy ubezpieczenie z biura podróży lub EKUZ wystarczą?
NFZ nie refunduje części istotnych kosztów i działa tylko w krajach europejskich. Ubezpieczenie z biura podróży niestety często opiewa na zbyt niskie sumy. - Co MUSI zawierać dobre rodzinne ubezpieczenie turystyczne?
Zwrot kosztów leczenia (min 20 000 EUR na osobę dla podróży po Europie, poza UE polecamy wyższe sumy) oraz NNW, ratownictwo (min 10 000 EUR), transport poszkodowanego do kraju. - Co MOŻE zawierać?
Ubezpieczenie bagażu, OC, choroby przewlekłe, odwołanie lub przerwanie wyjazdu turystycznego, opiekę nad nieletnimi.
Uwaga, tną koszty!
Niestety, biura podróży chcąc obciąć koszty wyjazdu, aby zaproponować klientowi najlepszą cenę, oszczędzają właśnie na ubezpieczeniach turystycznych. Skutkuje to niskimi sumami ubezpieczenia, które są niewystarczające, aby pokryć koszty ewentualnego leczenia, transportu lub akcji ratunkowej. Dlatego warto dodatkowo ubezpieczyć się we własnym zakresie. Tym bardziej, że koszt takiego ubezpieczenia rodzinnego jest nieadekwatnie niski do bezpieczeństwa jakie oferuje. Jeśli dobrze przeszukać nasz kalkulator, można kupić bardzo dobrą polisę o szerokim zakresie i wysokich sumach ubezpieczenia nawet za 30–40 zł os./tydz.
Od czego warto ubezpieczyć rodzinę na wakacjach?
Przede wszystkim od kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków. Razem z kosztami transportu medycznego do kraju są to najwyższe koszty jakie możemy ponieść. Poniżej przedstawiam Państwu przykładowe koszty leczenia za granicą.
Przykładowe koszty leczenia za granicą:
- ból głowy w Egipcie: 651 euro / 2 770 zł
- złamana noga w Turcji: 16 900 euro / 72 000 zł
- zwichnięta noga w Chorwacji: 8 220 euro / 35 050 zł
- rozcięte lub skaleczone kolano w Grecji: 3 500 euro / 14 920 zł
- ciężki przypadek zapalenia oskrzeli w Kanadzie: 25 000 euro / 106 600 zł
- bolące gardło w Tunezji: 772 euro / 3 290 zł
- problemy z układem pokarmowym w Hiszpanii: 8 000 euro / 34 100 zł
- problemy z układem pokarmowym na Dominikanie: 3 010 euro / 12 850 zł
- wybity bark w Hiszpanii: 3 223 euro / 13 740 zł
Jak widać koszty są niewyobrażalnie wysokie. Doliczając do tego przykładowo rachunek za akcję ratunkową z użyciem śmigłowca suma kosztów może dochodzić do kilkuset tysięcy złotych, co dla większości rodzin jest kwotą horrendalną.
Kolejnym ryzykiem, na które warto zwrócić uwagę wybierając rodzinne ubezpieczenie turystyczne jest opieka nad dziećmi lub osobami niepełnosprawnymi. W przypadku, gdy oboje rodziców ulega wypadkowi lub chorobie i nie są w stanie zająć się dziećmi, ubezpieczyciel zapewnia opiekuna lub opłaca podróż osobie bliskiej, która na czas leczenia zajmie się naszymi pociechami.
Jeżeli wybieramy się rodziną na aktywne wakacje i zamierzamy uprawiać sporty ekstremalne (definicję znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia każdego Towarzystwa Ubezpieczeniowego), również powinniśmy rozszerzyć zakres naszego ubezpieczenia o takie ryzyko. W innym wypadku ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania lub pokrycia kosztów akcji ratunkowej. Tak samo, kiedy cierpimy na którąś z chorób przewlekłych. Należy poinformować o tym ubezpieczyciela przed zawarciem umowy ubezpieczenia.
Bardzo istotnym zabezpieczeniem jest ochrona przed rezygnacją, odwołaniem lub przerwaniem uczestnictwa w imprezie turystycznej. Chroni nas to zarówno w przypadku odwołania wyjazdu przez biuro podróży jak i np. odwołania lotów.
Można również zabezpieczyć się przed utratą lub zniszczeniem bagażu podróżnego oraz przed szkodami, które możemy wyrządzić my sami lub nasze pociechy osobom trzecim lub ich mieniu. Opcja warta rozpatrzenia szczególnie gdy podróżujemy z dziećmi.
W skrócie – od jakich ryzyk warto się zabezpieczyć?
- Koszty leczenia (KL), ratownictwa oraz Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków (NNW)
- Bagaż podróżny
- Rezygnacja z imprezy turystycznej
- Odwołanie lub przerwanie wyjazdu turystycznego oraz anulowanie biletów autokarowych, lotniczych, promowych
- Opieka nad nieletnimi lub niepełnosprawnymi
Od czego zależy cena ubezpieczenia rodzinnego?
Koszt polisy zależy od zakresu i sum turystycznego ubezpieczenia rodzinnego oraz od rozszerzeń jakimi uzupełnimy podstawowy zakres ubezpieczenia. Duży wpływ ma też stan zdrowia ubezpieczonych. W przypadku chorób przewlekłych składka ulega niestety podwyższeniu, czasem o znaczną kwotę. Ale nie ma się co martwić, każde TU ma swoje stawki, wystarczy dobrze poszukać, a na pewno znajdziemy idealne ubezpieczenie dla naszej rodziny. W tym celu polecamy Państwu skorzystanie z udostępnionej przez nas porównywarki cen z możliwością zakupu online.
Podsumowując, koszty leczenia i opieki medycznej za granicą osiągają naprawdę niewyobrażalnie wysoki pułap, a obecne ceny ubezpieczeń są naprawdę atrakcyjne, tym bardziej w okresach wakacji i ferii, kiedy to TU biją się o klienta, prześcigając się w promocjach. Dlatego nie warto ryzykować i narażać się na ruinę finansową – warto się ubezpieczyć (wybierz ubezpieczenie turystyczne) i wypoczywać spokojnie. No i po co przepłacać, skoro oferty można porównywać?