Wybierając się na zimowe wakacje, wiele osób zabiera ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Czy posiadanie takiego dokumentu zwalnia z konieczności nabycia ubezpieczenia narciarskiego? Czy i kiedy można skorzystać z EKUZ?
Podstawowe informacje o EKUZ
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest wydawana na pisemny wniosek wyłączenie osobom posiadającym aktualne ubezpieczenie, czyli tym, za których do ZUS-u jest oprowadzana składka na ubezpieczenie zdrowotne. Aby otrzymać kartę, konieczne jest złożenie wniosku w najbliższym wojewódzkim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Wydanie karty jest bezpłatne.
Karta EKUZ jest honorowana w krajach należących do Unii Europejskiej i wchodzących w skład Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Wybierając się np. do Austrii i posiadając w portfelu kartę EKUZ, będziesz mógł skorzystać z pomocy medycznej, i to na tych samych zasadach, co obywatele tego kraju.
EKUZ vs polisa turystyczna
Karta EKUZ i polisa turystyczna nie są tym samym. Różnica jest znaczna i powinieneś mieć jej świadomość – w przeciwnym razie możesz sporo zapłacić.
Jak działa karta EKUZ?
Mimo że karta uprawnia do otrzymania bezpłatnej opieki medycznej, to nie zawsze pokrywa wszystkie koszty. Przykładowo we wspomnianej Austrii za każdy dzień pobytu w szpitalu naliczana jest opłata w wysokości od 12 do 20,10 EUR. Za pierwsze 28 dni pobytu w ciągu roku kalendarzowego płaci pacjent.
Posiadanie karty nie uchroni Cię też przed opłaceniem kosztów transportu. Wybierając się za granicę na narty, w razie wypadku na trasie, niezbędne może okazać się przetransportowanie Ciebie do najbliższego szpitala helikopterem. Za taką akcję ratowniczą będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni.
Zasady odpłatności za usługi medyczne są różne w poszczególnych krajach. Jeżeli skorzystasz z pomocy lekarskiej we Francji, to otrzymasz rachunek do uregulowania, i to mimo posiadania karty EKUZ. Dopiero po jego opłaceniu, będziesz mógł ubiegać się o zwrot we francuskiej kasie chorych (Caisse Primaire D’Assurance Maladie).
Co otrzymujesz w ramach ubezpieczenia turystycznego?
Ponieważ EKUZ ma spore ograniczenia, wyjeżdżając na urlop za granicę rozsądnym rozwiązaniem jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Posiadając dobrze dobraną polisę, nie zapłacisz za koszty leczenia i hospitalizacji, transport czy zorganizowanie opieki nad małoletnimi dziećmi, jeżeli takie towarzyszą Ci podczas wakacji.
Uniknięcie kosztów związanych z leczeniem to nie wszystko, na co możesz liczyć w ramach ubezpieczenia turystycznego. Współcześnie każdy ubezpieczyciel proponuje klientom możliwość rozszerzenia nabywanej polisy o dodatkowe ubezpieczenia. Możesz ubezpieczyć sprzęt narciarski (jeżeli taki zabierasz ze sobą), a także nabyć ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Posiadając tę drugą polisę, nie będziesz musiał oddawać pieniędzy z własnej kieszeni, jeżeli na stoku uszkodzisz cudzy sprzęt.
Do polisty turystycznej możesz też dokupić ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych. Jeżeli podczas urlopu na nartach zamierzasz uprawiać kolarstwo górskie, to standardowa polisa turystyczna z pewnością Ci nie wystarczy.
Czy warto wyrobić EKUZ?
Karta EKUZ nie jest alternatywą dla ubezpieczenia narciarskiego. Mimo że wydaje się być wystarczająca, to nie zawsze uchroni Cię przed kosztami za otrzymaną pomoc medyczną. Kupując ubezpieczenie turystyczne, możesz zabezpieczyć się przed wszelkimi wydatkami związanymi ze skorzystaniem z niezbędnej opieki medycznej. Przy okazji możesz dodatkowo zyskać – polisa może zostać rozszerzona o dodatkowe ubezpieczenia, które dadzą Ci poczucie bezpieczeństwa w podróży.