Skrót poradnika:
- Gdzie kupić ubezpieczenie turystycze na wakacje? Kupuj online ale najpierw porównuj oferty. Każdy ma inne potrzeby.
- Czy online jest taniej? Oczywiście że tak! Sprzedaż internetowa nie wymaga takich nakładów finansowych jak stacjonarne placówki, stąd duże zniżki wśród firm ubezpieczeniowych poprzez ten kanał sprzedaży. Sensowną polisę możesz kupić już od kilku złotych dziennie.
- Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Podróżując po Europie sensowna minimalna kwota polisy to 20.000 EUR na leczenie i 10.000 EUR na akcje ratownicze. Dla dalszych wyjazdów zdecydowanie powinna być wyższa. Zwróć na to uwagę porównując oferty ubezpieczeń na wakacje.
- Czy NFZ (EKUZ) albo polisa z biura podróży wystarczą? Niestety, musimy Cię rozczarować. Będąc poszkodowanym za granicą, NFZ nie zwróci części istotnych kosztów (np. akcji ratunkowej) a poza Europą nie zadziała wcale. Polisy z biur podróży z oczywistych względów opiewają na najniższe stawki. W ten sposób masz tańszą wycieczkę ale ochronę już mniejszą.
Ubezpieczenie na wakacje uszyj na miarę
Zależnie od tego czy wybierasz się za granicę czy planujesz podróż po kraju wybierz szeroką polisę według poniższych wskazówek.
Szacuje się, że podstawowe ubezpieczenie na wakacje powinno opiewać minimum na kwotę 20.000 EUR. Niższe kwoty mogą nie wystarczyć na pokrycie ewentualnych kosztów związanych z wypadkiem czy chorobą. Oczywiście jadąc w droższe lub egzotyczne kraje, kwota ta musi być odpowiednio wyższa. Na tym nie warto oszczędzać. Oszczędzić można za to na innych elementach, wybierając z poniższych jedynie te niezbędne.
Ubezpieczenie bagażu jest chyba najbardziej przydatnym rozszerzeniem do polisy. Upewnij się czy będzie działać również w czasie utraty bagażu w wyniku kradzieży i rozboju czy jedynie zguby. [więcej]
OC sprawcy wypadku polecamy wszystkim planującym wynajem samochodu za granicą lub jadących tam własnym autem. Innym zakresem tego ubezpieczenia jest ochrona w razie spowodowanie wypadku np. na stoku narciarskim.
Choroby przewlekłe powinny interesować jedynie osóby które znają stan swojego zdrowia i podejrzewają wystąpienie lub zaostrzenie którejś ze swoich dolegliwości jak np. choroby serca. W innym wypadku może warto te ochronę pominąć i zaoszczędzić trochę na cenie ubezpieczenia..
Ochrona na wypadek chorób tropikalnych z oczywistych względów dotyczy planujących wakacje na terenach zagrożonych malarią i innymi chorobami tropikalnymi. [więcej]
Nie zadbasz o siebie sam, inni tego nie zrobią
Jak wiesz, EKUZ gwarantuje podstawową opiekę zdrowotną w krajach europejskich. Jednak ma poważne wady – nie gwarantuje zwrotu kosztów akcji poszukiwawczej (np. w górach) oraz transportu poszkodowanego do kraju. Jak łatwo możesz się spodziewać, są to ogromne koszty, przed którymi trzeba się dodatkowo ubezpieczyć. Sam NFZ zaleca zresztą zakup dodatkowego ubezpieczenia na wakacje.
Jadąc z biurem podróży zazwyczaj masz zagwarantowane ubezpieczenie przez organizatora. Jeżeli chcesz polegać tylko na nim, przeczytaj dokładnie OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), gdyż bardzo często zdarza się, że biura podróży oszczędzają na tym elemencie. Polisa niby jest a jednak ochrona minimalna.
Podsumowując, zachęcamy do porównywania i samodzielnego wybierania ubezpieczeń na wakacje. Bezpieczeństwo wcale nie musi być drogie ale za to jest bardzo cenne. W końcu wakacje to czas beztroski i radości – czego z całego serca Tobie życzymy.