Jakie ubezpieczenie w Tatry słowackie wybrać i gdzie je kupić online?

  1. FUKO
  2. Ubezpieczenia
  3. Turystyczne
  4. Słowacja
  5. Ubezpieczenie w słowackie Tatry

Pomimo tego, że Tatry rozciągają się zarówno na terytorium Polski i Słowacji, to słowacka część gór obejmuje największe atrakcje turystyczne. Za słowacką granicą znajdziesz najwyższy wierzchołek Rysów oraz Łomnicę, do której turystycznie dostać się można jedynie poprzez lot nad przepaścią małym wagonikiem kolejki liniowej, Jaskinie Bielską z zachwycającymi stalagmitami i stalaktytami oraz wiele innych zapierających dech w piersiach wytworów przyrody.

Dlaczego potrzebujesz ubezpieczenia w słowackie Tatry?

Zwiedzanie najwyższego pasma Karpat wiąże się jednak z ryzykiem utraty zdrowia, a w ekstremalnych przypadkach nawet życia. Wykupienie ubezpieczenia na Słowację, powinno stanowić obowiązkowy punkt dla każdego, kto planuje wizytę w słowackiej części Tatr.

Kup ubezpieczenie w Słowackie Tatry

Kolej na Łomicę

Kolej na Łomicę (foto: pixabay)

Ogromne koszty akcji ratowniczych – poszkodowany zapłaci nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych

W przeciwieństwie do polskiej części Tatr, po słowackiej stronie panują znacznie surowsze zasady, jeśli chodzi o przeprowadzanie akcji ratunkowych i poszukiwawczych. Podczas gdy poszkodowani w polskich Tatrach turyści mogą liczyć na darmową pomoc ratowników TOPR, w Słowacji za taką usługę trzeba słono zapłacić.

Horska Zachranna Sluzba – słowacki odpowiednik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, za przeprowadzenie akcji ratowniczej i poszukiwawczej, wystawia poszkodowanemu rachunek1. A ten może przyprawić o ból głowy. Dlatego posiadanie ubezpieczenia w Tatry Słowackie jest obowiązkowe.

1210 – Horska Sluzba (video: YouTube)

Pamiętaj, że dotarcie do poszkodowanego w stronnym górach to nie jazda karetką pogotowia po miejskim asfalcie. Akcja ratownicza wymaga użycia specjalnego sprzętu, w tym także wynajęcia helikoptera lub skutera śnieżnego. Do tego dochodzi jeszcze ogromne ryzyko, na jakie narażają się ratownicy.

Godzina pracy ratownika kosztuje od 35 do nawet 79 euro, a godzina lotu śmigłowcem około 3 500 euro2. Dlatego minimalna suma ubezpieczenia (SU) akcji ratowniczych powinna wynosić 20 000 euro. Zalecamy jednak zwiększyć tę kwotę do przynajmniej 30 000 euro, by maksymalnie zminimalizować ryzyko konieczności zapłaty rachunku z własnej kieszeni. W końcu koszt jednego dnia ubezpieczenia w słowackie tatry, wynosi zaledwie 3-4 złote.

Jakie ubezpieczenie w Tatry wybrać?

Co do zasady, Towarzystwa Ubezpieczeniowe i mniejsze firmy oferują dwa rodzaje ubezpieczeń w słowackie Tatry:

  • jednorazowe, obejmujące ubezpieczonego jedno lub kilkudniową ochroną oraz
  • roczne, rozciągające ochronę na cały rok.

W przypadku sporadycznych i czysto rekreacyjnych wypadów w góry, jednorazowe ubezpieczenie zagraniczne wydaje się być lepszym rozwiązaniem. Jeśli jednak jeździsz w góry przynajmniej dwa razy w roku, rozważ wykupienie rocznej polisy.

Tym bardziej, że ubezpieczenie w góry nie musi pokrywać wyłącznie kosztów akcji ratowniczych. Miejscowe biura turystyczne, rozlokowane wokół popularnych ośrodków górskich, oferują polisy obejmujące także ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, a nawet ochrony prawnej.

Takie kompleksowe rozwiązanie może okazać się zbawienne, zwłaszcza podczas szusowania po ośnieżonych stokach. Pędząc rozpędzony w dół z deską snowboardową lub nartami przypiętymi do butów, nigdy nie masz pewności, że ktoś nagle nie pojawi się na Twojej drodze. Wyposażony w ubezpieczenie OC, unikniesz odpowiedzialności finansowej za wyrządzenie komuś krzywdy lub szkody.

Jeśli planujesz aktywność fizyczną, powinieneś rozszerzyć polisę o ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka, które pokrywa koszty leczenia urazów powstałych w trakcie np. snowboardingu czy wspinaczki. Pamiętaj, że na terytorium Słowacji wiele usług medycznych jest odpłatnych3. Dlatego ubezpieczenie kosztów leczenia, rozszerzone o ubezpieczenie sportowe powinno obowiązkowo znaleźć się w Twojej polisie.

Na nartach Chopok

Chopok na nartach (foto: pixabay)

Pamiętaj jednak, że szlaki górskie w Tatrzańskim Parku Narodowym są otwarte od 16 czerwca do 31 października. Jeśli pojawisz się na nich w innych dniach i będziesz potrzebować pomocy ratowników, ubezpieczyciel może odmówić pokrycia kosztów ich pracy.

Podsumowanie

Jeśli wybierasz się w słowacką część Tatr, koniecznie wyposaż się w ubezpieczenie, który uchroni Cię przed ryzykiem wydawania kilkudziesięciu tysięcy złotych na akcje ratownicze lub poszukiwawcze. Koszt takiej polisy to zaledwie kilka złotych za dzień ochrony, a może uchronić Cię przed dużo większym wydatkiem. Nabądź ubezpieczenie w Tatry słowackie jeszcze przed wyjazdem albo skorzystaj z oferty któregoś z miejscowych ubezpieczycieli.

Kup ubezpieczenie

Przypisy

  1. Ministerstwo Spraw Zagranicznych – Informacje konsularne: Słowacja, https://msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/profile_krajow/slowacja (data dostępu 2019-06-13)
  2. Gazeta Krakowska – Idziesz w Tatry słowackie? Kup sobie ubezpieczenie górskie, https://gazetakrakowska.pl/idziesz-w-tatry-slowackie-kup-sobie-ubezpieczenie-gorskie/ar/3940103 (data dostępu 2019-06-13)
  3. Narodowy Fundusz Zdrowia- Udział pacjenta w finansowaniu leczenia (koszty współpłacenia) niepodlegający zwrotowi przez NFZ, https://www.ekuz.nfz.gov.pl/wypoczynek/wyjezdzam-do/slowacja (data dostępu 2019-06-13)
4.1/5 - (7 votes)