Polisa taka może być kupiona online lub w stacjonarnym oddziale – to nie jest istotne. Istotne jest natomiast to, co będzie zawierała, czyli jakim zakresem ochrony obejmie nasz wyjazd. Nie miejmy złudzeń, co do należnej nam za granicą opieki NFZ – na snowboardzie nie będzie ona wystarczająca. Dlatego warto poświęcić chwilę na przeczytanie tego poradnika. Wiem, że potem będziesz potrafił samodzielnie wybrać i szybko kupić najlepsze i najtańsze ubezpieczenie na snowboard.
Skrót artykułu:
- Najważniejsze – nie przepłacaj, porównuj oferty wielu firm! W tym celu korzystaj z darmowych porównywarek z możliwością zakupu online – jak ta, udostępniana przez nas.
- Minimalna kwota dobrej polisy to 20.000EUR na leczenie i 10.000EUR na akcje ratownicze z użyciem śmigłowca. Musi pokrywać ona również transport do kraju.
- EKUZ nie wystarczy. Zakup dodatkowego ubezpieczenia na snowboard zaleca sam NFZ.
- Zależnie od potrzeb polisę rozszerzyć można o ochronę bagażu, OC lub choroby przewlekłe.
Co powinno zawierać dobre ubezpieczenie na deskę?
Europejska Karta Ubezpieczenia zdrowotnego (do wyrobienia w NFZ) gwarantuje nam podstawową opiekę medyczną w krajach alpejskich. Niestety z punktu widzenia zimowych szaleństw na stoku, zdecydowanie nie jest wystarczająca. Wybierając dobre ubezpieczenie snowboardowe pamiętajmy o takim jego doborze, aby w pełni uzupełniało niedogodności EKUZ lub w całości ją zastępowało.
Zakres ochrony i koszty leczenia
Polisa na stok musi zawierać ochronę w przypadku potrzeby użycia śmigłowca do akcji ratunkowej oraz poszukiwawczej (np. w górach czy pod lawiną). NFZ nie zwróci nam tych kosztów a mogą być one horrendalnie wysokie. Szacuje się, że kwota na polisie przeznaczona na akcje ratownicze nie powinna być mniejsza niż 10 000 EUR.
Pamiętajmy również o rozszerzeniu ubezpieczenia snowboardowego o odpowiedzialność cywilną oraz następstwa nieszczęśliwych wypadków. Nie trudno wyobrazić sobie kolizję na stoku, dodatkowo, której sprawcami jesteśmy my sami. OC przyda się też, gdy planujemy samodzielną podróż autem lub wynajem samochodu na miejscu.
Zazwyczaj każde ubezpieczenie zagraniczne zabezpieczy transport poszkodowanego do kraju. Mimo to, warto je sprawdzić również pod tym kontem. Jak łatwo ocenić ofertę zgodnie z wytycznymi o których piszę, dowiesz się niżej.
Dodatkowe możliwości
Istnieje kilka dodatkowych zakresów ochrony. Są to te elementy, na których można przyoszczędzić i zmniejszyć koszt polisy. Nie zawsze jednak warto – jest to już sprawa indywidualnych potrzeb. Mówię tutaj o ubezpieczeniu bagażu ( w tym snowboardu) od utraty w skutek kradzieży bądź rozboju oraz ochronie w przypadku wystąpienia lub zaostrzenia chorób przewlekłych.
Gdy jedziemy na zorganizowany wyjazd
W przypadku zorganizowanych wyjazdów na snowboard, biura same wykupują dla nas grupową polisę. Jest ona odpłatna lub wliczona w cenę usługi. Niestety praktyką jest, że organizator próbuje na tym elemencie zaoszczędzić i wybiera najmniejszy możliwy zakres oraz sumę ubezpieczenia. Zawsze należy przeczytać proponowane OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) i sprawdzić czy suma na leczenie jest wyższa od 30 000 EUR. W przeciwnym wypadku warto samodzielnie wykupić ubezpieczenie na deskę snowboardową, pamiętając o powyższych wytycznych.
Gdzie kupić tak dobrane ubezpieczenie na snowboard?
Oczywiście w dobie Internetu nie ma co spacerować po oddziałach towarzystw ubezpieczeniowych. Jest to czasochłonne i nie zawsze uzasadnione ekonomicznie. Tańsze ubezpieczenie narciarskie kupimy często online. Dodatkowo, uczynimy to w kilka minut a ochrona będzie działała już od momentu dokonania płatności. Możliwość szybkiego porównania wielu ofert wedle wyżej opisanych kryteriów oraz oczywiście ich zakup umożliwia nasz kalkulator. Zachęcamy do takiego porównywania ubezpieczeń na ferie. Po co przepłacać i tracić czas na niepotrzebne rozmowy czy telefony, skoro polisę można dostać mailem oraz przez sms?