Czy Ty też masz dosyć widoku jesienno-zimowej aury, która wita Cię każdego ranka, gdy podnosisz rolety? A co, gdybyś na kilka tygodni zmienił monotonie codzienności i uzupełnił swoje słoneczne witaminy szczęścia w gorącym, kolorowym Meksyku?
Wakacje w środku zimy
Meksyk leży na kontynencie północnoamerykańskim pomiędzy Stanami Zjednoczonymi na północy a Gwatemalą i Belize na południu. Od wschodu oblewają go wody Zatoki Meksykańskiej i Morza Karaibskiego, a od zachodu i południa Oceanu Spokojnego. Zróżnicowanie klimatyczne sprawia, że Meksyk okresowo cierpi zarówno z powodu suszy, jak i gwałtownych huraganów.
Ze względu na to drugie zagrożenie, unikaj podróży we wrześniu, październiku i listopadzie. W pozostałe miesiące roku Meksyk stoi przed Tobą otworem. Szczególnie komfortowe warunki do odpoczynku panują w grudniu, styczniu i lutym. Wtedy też sami Meksykanie tłumnie ruszają do kurortów nad Morzem Karaibskim.
Przygoda na Jukatanie
Palmę pierwszeństwa wśród zainteresowania turystów dzierży półwysep Jukatan, który wdziera się w głąb Zatoki Meksykańskiej. Posiada nie tylko rozwiniętą bazę nadmorskich kurortów, ale także zabytki kultury Majów.
Chlubą półwyspu jest najbardziej okazały zabytek, czyli miasto Chichen Itza założone przez Majów około IV-VI wieku. Znajduje się tam imponująca Świątynia Kukulkana oraz Świątynia Wojowników. W tej drugiej stoi pomnik boga deszczu Chaca. O widowiskowości Chichen Itza niech świadczy wpisanie miasta na listę nowych 7 cudów świata w 2007 roku1.
Jeśli chodzi o inne pozostałości kultury Majów na Jukatanie, koniecznie zajrzyj do Uxmal, gdzie znajduje się Świątynia Wróżbity oraz Dom Żółwi. Gdy masz trochę czasu odwiedź ruiny Tulum położone nad Morzem Karaibskim na 12-metrowym klifie. A jeśli spodobał Ci się posąg Chaca w Chichen Itza, sprawdź kolekcję masek przedstawiających jego wizerunek w Świątyni Masek, zlokalizowanej na stanowisku archeologicznym w Kabah.
Zatrzymaj się na dwa trzy dni w Meridzie, która w czasach świetności nosiła nazwę Paryża Nowego Świata. Niegdyś skupisko milionerów, dziś może pochwalić się przepychem obiektów architektury pochodzących z tamtych czasów: kościołów, placów oraz rezydencji przy okazałej ulicy Paseo Montejo. Merida odkrywa swoje drugie oblicze letnimi wieczorami, gdy słońce zajdzie, a ulice zamieniają się w deptaki przemierzane przez mieszkańców i turystów biesiadujących w ogródkach okolicznych restauracji.
Jeśli zawitałeś już do Meridy, grzechem byłoby nie odwiedzić oddalonego o 90 km Celestun. Zwłaszcza że nacieszysz tam oczy widokiem majestatycznych, różowych flamingów. Okoliczne firmy oferują nawet rejs statkiem wśród kolonii tych kolorowych ptaków.
Nieco na południe od półwyspu Jukatan znajduje się indiański stan Chiapas, słynący z Kanionu Sumidero. Przepływająca przez niego rzeka Grijalva jest domem dla krokodyli, które lubią wylegiwać się leniwie na brzegu. W centralnej części stanu leży urocza miejscowość San Cristobal de las Casas, która słynie z kolonialnej zabudowy, a zwłaszcza kolorowo przystrojonych kościołów. Stałym elementem krajobrazu miasta są mieszkańcy okolicznych wiosek, którzy ubrani w tradycyjne stroje przybywają do San Cristobal sprzedawać rękodzieła.
Meksykańska kuchnia
Meksyk przyciąga turystów nie tylko piękną pogodą i kolorową kulturą, ale także (a może przede wszystkim) pyszną kuchnią. Tylko tutaj zasmakujesz oryginalnego tacos z kurczakiem, nachosów z guacamole albo w wersji ekstra z kurczakiem, cebulą, sosem pomidorowym i śmietaną.
Jednak smakując lokalnych przysmaków, bądź ostrożny. Kontakt z zakażoną żywnością lub napojami w najlepszym wypadku skończy się zatruciem pokarmowym, który wyłączy Cię z wycieczki na kilka dni. Dlatego unikaj surowych potraw oraz niebutelkowanych napojów.
W przypadku poważniejszych konsekwencji dobrze mieć ubezpieczenie turystyczne obejmujące ubezpieczenie kosztów leczenia. Dzięki niej skorzystasz z pomocy lekarza, a koszt usługi pokryje ubezpieczyciel.
Kup ubezpieczeniePrzypisy
- PR3 -Nowe siedem cudów świata – pomniki ludzkiej cywilizacji, https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/1471874,Nowe-siedem-cudow-swiata-%e2%80%93-pomniki-cywilizacji-ludzkiej (data dostępu 2020-10-01) ↩