Położenie geograficzne Kanady nad trzema różnymi oceanami: Atlantyckim, Spokojnym i Arktycznym oraz występujące tam trzy strefy klimatyczne, sprawiają, że Kanada ma niesamowicie różnorodną faunę i florę. Dlatego, jeśli nie lubisz nudy i stania w miejscu, Kanada jest dla Ciebie.
Trzy strefy klimatyczne
Rozległe terytorium Kanady rozciąga się na trzech strefach klimatycznych, dlatego występuje tam duża rozpiętość temperatur pomiędzy północą a południem kraju. Średnia temperatura w lipcu na północnych rubieżach wynosi -5°C, podczas gdy na południu 21°C. Weź to pod uwagę, planując swoją wycieczkę.
Południe kraju najlepiej zwiedzać pomiędzy majem a wrześniem, północ pomiędzy czerwcem a sierpniem. Wtedy masz największe szanse na uniknięcie śniegu i podziwianie majestatu kanadyjskich lasów i jezior w całości. Poza tym, w miesiącach letnich dzień jest dłuższy, co pozwoli Ci zaplanować więcej aktywności.
Jeziora, puszcze, lodowce – co zobaczyć w Kanadzie?
Nie ma wątpliwości, że najlepszym co Kanada ma do zaoferowania, jest przyroda. Z jednej strony monumentalna i zapierająca dech w piersiach, z drugiej surowa, groźna i nieobliczalna.
Jednym z najpopularniejszych 'naturalnych’ atrakcji Kanady, jest słynny wodospad Niagara. Właściwie na obiekt składa się nie jeden, ale trzy wodospady. Każdego roku gromadzą się tutaj miliony turystów, by obserwować 110,000 m3 wzburzonej wody przelewającej się przez krawędź i spadającej z ogromną siłą i hałasem w dół. Wodospad znajduje się na granicy ze Stanami Zjednoczonymi, więc jeśli przebywasz na wycieczce w USA zbocz trochę z trasy, by odwiedzić ten cud natury.
Kanada przed wiekami była obszarem w całości pokrytym lodowcem, co odbija się na jej współczesnym wyglądzie. Cechaą charakterystyczną tego północnego państwa są rozległe jeziora polodowcowe ukryte wśród górskich dolin. Jednymi z najbardziej majestatycznych są jeziora Louise i Moraine w Górach Skalistych.
Na miłośników trekkingu czekają liczne trasy wiodące przez malownicze tereny Parku Narodowego Banff oraz Jasper, urozmaiconego widokiem wodospadów, błękitnych jezior oraz górujących masywów Gór Skalistych pokrytych śniegiem.
Jeśli jednak chcesz na własnej skórze poczuć majestat kanadyjskiej przyrody, udaj się na Terytoria północno-zachodnie. Ten słabo zaludniony obszar jest siedliskiem dla niedźwiedzi, łosi oraz Karibu. Powierzchnię 1 346 106 km2 zamieszkuje zaledwie 41 462 osób1, głównie autochtonicznych mieszkańców pochodzenia indiańskiego, zasiedlających małe wioski.
A gdy niestraszna Ci zima i mróz, wybierz się na północne rejony prowincji Manitoba, do miasteczka Churchill. To miejsce znane na świecie jako stolica niedźwiedzi polarnych, które jesienią przemieszczają się z głębi lądu w kierunku wybrzeża. W Manitobie żyją także wilki, jelenie i łosie, jednak największą atrakcją regionu (oprócz niedźwiedzi polarnych) są olbrzymie puszczyki, których rozpiętość skrzydeł osiąga nawet 1,5 metra. Zaplanuj swoją podróż do Manitoba pomiędzy listopadem a marcem, by podziwiać piękną zorzę polarną Aurora Borealis.
Autem po Kanadzie
Ze względu na rozległe i w dużej części dziewicze tereny Kanady, turyści chętnie odhaczają kolejne punkty wycieczki, podróżując autem. Na miejscu funkcjonuje rozwinięty system wypożyczalni samochodów, jednak ich właściciele chętnie oddają auta osobom, które legitymują się międzynarodowym prawem jazdy. Nie oznacza to, że poruszanie się po Kanadzie z polskim dokumentem jest niemożliwe, ale może utrudnić ten proces. Dlatego przed wyjazdem postaraj się o międzynarodowe prawo jazdy.
W razie wypadku
Podróżowanie autem może skończyć się kolizją albo wypadnięciem z drogi, zwłaszcza jeśli poruszasz się po wschodnich terenach kraju zimą. Tamtejsze burze śnieżne mogą nawet unieruchomić auto na kilka dni. Dlatego, jeśli wypożyczasz auto, miej przy sobie ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które pozwoli Ci uniknąć finansowej odpowiedzialności w razie uszkodzenia pojazdu. Ubezpieczenie turystyczne do Kanady możesz kupić poniżej.
Kup ubezpieczenie do KanadyPrzypisy
- Wikipedia – Terytoria Północno-Zachodni https://pl.wikipedia.org/wiki/Terytoria_Północno-Zachodnie (data dostępu 2020-05-15) ↩