Coraz więcej turystów powraca z Azji Wschodniej z bagażem w postaci różnych dolegliwości zdrowotnych. Jakie choroby tropikalne grożą podróżującym do Indii i jak się przed nimi bronić?
Ze względu na tropikalny klimat Indii, by ustrzec się choroby zadbaj o kilka rzeczy jeszcze będąc w Polsce. Najlepiej poproś o poradę lekarza medycyny podróży. Powinien zalecić Ci wykonanie konkretnych szczepień, a także doradzić jakie leki zabrać ze sobą w podróż.
Co grozi podróżującym? Jakie choroby występują w Indiach?
Ryzyko złapania jednego z tropikalnych schorzeń uzależnione jest od czujności turystów. Niestety, równie często jest to kwestia przypadku.
W Indiach czeka na Ciebie mnóstwo nowych smaków do poznania. Jedzenie zazwyczaj jest też pierwszym punktem styczności z niebezpiecznymi bakteriami. Spożycie zakażonej wody oraz żywności może skończyć się zachorowaniem na dur brzuszny, cholerę albo wirusowe zapalenie wątroby typu A.
Ulice indyjskich miast nie należą do najczystszych. Błąkają się po nich bezpańskie, wygłodniałe psy, które potrafią być agresywne. Pojawiają się w szczególności po zmroku, gdy ucichnie uliczny gwar. Opinią publiczną wstrząsnęły doniesienia o śmiertelnym pogryzieniu sześciorga dzieci w mieście Sittapur na północy kraju1. Niestety, bezdomne zwierzęta często są nosicielami wścieklizny. Z tego powodu, występowanie tego schorzenia u Hindusów jest powszechne.
W całym regionie Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, powszechną chorobą zakaźną jest japońskie zapalenie mózgu. W XIX oraz w początkach XX wieku, było cyklicznie powtarzającą się epidemią. Obecnie na Dalekim Wschodzie zachorowalność spadła, dzięki systemowi szczepień. Japońskie zapalenie mózgu jest szczególnie groźne, ponieważ jego wirusy przenoszą komary. Co gorsze, choroba w początkowym okresie przebiega bezobjawowo – chory może nie wiedzieć, że został zarażony2.
Na niemal całym terenie Indii występuje malaria. Obszar ten obejmuje także zurbanizowane ośrodki miejskie, jak Delhi i Bombaj. Wolne od choroby są górzyste tereny na północy kraju, położone powyżej 2 000 m nad poziomem morza. Niestety nie istnieje skuteczna szczepionka przeciw malarii. Jedynym sposobem ochrony jest przyjmowanie leków przeciwmalarycznych.
Ubezpieczenie chorób tropikalnych w Indiach – minimalizacja ryzyka
Podróżujący do Indii najczęściej wykupują polisę turystyczną, wyposażoną w ubezpieczenie kosztów leczenia. Jednak w przypadku zachorowania na chorobę tropikalną, Towarzystwa Ubezpieczeniowe zazwyczaj wyłączają swoją odpowiedzialność, w zakresie pokrycia kosztów leczenia albo kosztów transportu chorego do Polski.
Ubezpieczenie chorób tropikalnych rozszerza ten zakres. Ze względu na mnogość potencjalnych schorzeń występujących w Indiach oraz wysoki stopień ryzyka zachorowania, nie powinieneś na nim oszczędzać. Optymalna suma ubezpieczenia chorób tropikalnych do Indii wynosi 50 000 EUR. Więcej na ten temat przeczytasz w obszernym artykule o ubezpieczeniu do Indii.
W jaki sposób bronić się przed chorobą?
Aby uniknąć zatrucia pokarmowego oraz zmniejszyć ryzyko zarażenia cholerą, durem brzusznym oraz wirusowym zarażeniem wątroby typu A, stosuj się do kilku zasad:
- pij tylko butelkowaną wodę – używaj jej także do mycia zębów,
- unikaj lodu dodawanego do napojów,
- nie jedz surowych warzyw i owoców, zwłaszcza nieobranych ze skórki,
- unikaj brudnych przydrożnych barów – stołuj się tylko w miejscach, które zachowują standardy higieny,
- myj dłonie kilka razy dziennie, zwłaszcza przed posiłkiem.
Na 4-6 tygodni przed przylotem do Indii, powinieneś wykonać niezbędne szczepienia, które ochronią cię przed niektórymi chorobami, m.in. japońskim zapaleniem mózgu.
Unikaj miejsc z dużą ilością komarów, by w ten sposób zmniejszyć ryzyko zachorowania na dengę. Komary aktywne są w nocy, z tego względu najlepiej jest podróżować za dnia. Dbaj o odpowiednie okrycie ciała (długie nogawki i rękawy), moskitiery w pokoju oraz środki owadobójcze.
Przed przylotem koniecznie wyposaż swoją podróżną apteczkę w niezbędne elementy:
- środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
- lek przeciwbiegunkowy,
- płyn do odkażania skóry oraz nawilżane chusteczki,
- środki opatrunkowe (plastry, bandaże, opaski uciskowe),
- lek przeciwmalaryczny.
Podobnie jak inne kraje azjatyckie, także Indie wymagają od podróżujących zachowania większej ostrożności. Pamiętaj, że o udany wypoczynek powinieneś zadbać jeszcze w Polsce, wyposażając się w komplet szczepień przed chorobami tropikalnymi w Indiach oraz dobre ubezpieczenie na wyjazd za granicę.
Kup ubezpieczeniePrzypisy
- O2 – Gangi bezpańskich psów sieją postrach w Indiach. Zagryzły już sześcioro dzieci, https://www.o2.pl/artykul/gangi-bezpanskich-psow-sieja-postrach-w-indiach-zagryzly-juz-szescioro-dzieci-6249195589318785a (data dostępu 2018-11-22) ↩
- Wojskowy Instytut Medyczny, Zakład Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej – Japońskie zapalenie mózgu, https://www.medycynatropikalna.pl/chorobazakazna/6/japonskie-zapalenie-mozgu (data dostępu 2018-11-22) ↩