Gdzie kupić odpowiednie ubezpieczenie?
Na samym początku odpowiedzmy, na podstawowe pytanie z którym większość odszukuje ten artykuł- gdzie kupić ubezpieczenie w góry. Oczywiście jest to zależne od tego czy wybieramy się poza granicę kraju oraz czy objęci jesteśmy Europejską Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Te czynniki maja główny wpływ na cenę polisy.
Dlatego też nie sposób jest doradzić jednego i słusznego ubezpieczenia, za to z pewnością doradzić można porównywanie górskich ubezpieczeń, choćby za pomocą udostępnionego przez nas kalkulatora z możliwością zakupu online. Udostępniamy to narzędzie, ponieważ naszym zdaniem to najlepsza dostępna na krajowym rynku porównywarka, która w super sposób rozwiązuje problem doboru odpowiedniej górskiej polisy.
Kup ubezpieczenieGdy jedziemy w polskie góry
O ile jedziemy w Polskie góry, ubezpieczenie jest dodatkową opcją, ponieważ podlegamy opiece medycznej NFZ, a za akcje ratunkowe, nawet te z użyciem śmigłowca, nic nie zapłacimy. Dodatkowe ubezpieczenie w góry pozwoli nam jednak zyskać dostęp do prywatnej opieki medycznej oraz uzyskać odszkodowania za poniesiony uszczerbek na zdrowiu, renty lub pomocy finansowej w przypadku, gdy uszkodzenia ciała uniemożliwiają przez dłuższy czas pracę zarobkową, a także w przypadku kiedy wyrządzimy szkodę na osobie lub mieniu osoby trzeciej. Od tych ostatnich chroni nas kolejno ubezpieczenie NNW i OC.
Gdy jedziemy za granicę
W momencie gdy wybieramy się za granicę, ubezpieczenie w góry staje się wręcz obowiązkowe, gdyż koszty ewentualnego leczenia lub rachunek za akcję ratunkową mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych, a koszt ubezpieczenia to zaledwie kilkadziesiąt złotych.
Dla przykładu – Słowacja. Nasi południowi sąsiedzi w 2006 roku wprowadzili obowiązek pokrycia kosztów akcji poszukiwawczych i ratunkowych. Przykładowe koszty akcji ratunkowych i poszukiwawczych na terenie Słowacji:
- Niewielka akcja ratunkowa bez użycia śmigłowca – 500 – 2000 euro
- Akcja ratunkowa z użyciem śmigłowca – 4000 – 7000 euro
W przypadku innych krajów europejskich koszty mogą być jeszcze wyższe. Oprócz Słowacji, za ratunek zapłacimy także w Austrii, we Włoszech, Francji, Szwajcarii, Czechach i Niemczech. Przykładowo w Alpach, samo użycie śmigłowca, bez uwzględnienia kosztów użycia innego sprzętu i zorganizowania ekipy ratunkowej i poszukiwawczej, to koszt rzędu 1500 – 2000 euro za godzinę.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) umożliwia co prawda obywatelom polskim korzystanie z opieki medycznej na takich samych warunkach jak pozostałym obywatelom europejskim, nie pokrywa ona jednak kosztów transportu poszkodowanego do Polski ani opłaty za akcję poszukiwawczą i ratunkową. EKUZ nie obejmuje również ochrony z tytułu odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone osobom trzecim, ani NNW.
Przykładowe koszty leczenia i transportu medycznego za granicą:
- Złamanie obojczyka w Czechach – 67 000zł
- Złamanie kości piszczelowej i strzałkowej w Austrii + transport medyczny + rehabilitacja – 60 000zł
- Skręcenie stawu barkowo – obojczykowego i zerwane więzadła we Włoszech + rehabilitacja – 42 000zł
Co powinno zawierać idealne ubezpieczenie w góry?
- Koszty leczenia (KL) – minimum 20 000 EUR
- Następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW)
- OC w życiu prywatnym
- Transport medyczny poszkodowanego do kraju lub transport zwłok do miejsca pochówku
- Akcja ratunkowa – koszty poszukiwania i ratownictwa górskiego – minimum 10 000 EUR
- Ubezpieczenie bagażu oraz sprzętu sportowego
- Rozszerzenie o sporty wysokiego ryzyka , dla osób uprawiających sporty amatorsko – w innym wypadku ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania! BARDZO WAŻNE!!!
Od czego chroni OC w życiu prywatnym?
OC w życiu prywatnym daje nam ochronę w przypadku kiedy wyrządzimy szkodę osobie trzeciej lub w mieniu, np. gdy wjedziemy w kogoś na stoku powodując uszczerbek na zdrowiu, zniszczymy sprzęt sportowy innego narciarza lub zrzucimy kamień na górskim szlaku.
Często nie zdajemy sobie sprawy ile krzywdy możemy wyrządzić komuś… Należy pamiętać o tym, że wymienione wyżej koszty leczenia mogą dotyczyć zarówno nas jak i osób trzecich, którym wyrządziliśmy szkodę, i którą to szkodę, w przypadku braku ubezpieczenia będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni…
Uwaga, choroby przewlekłe!
Bardzo ważne jest również, żeby uprzedzić ubezpieczyciela podczas zawierania umowy ubezpieczenia, że cierpimy na chorobę przewlekłą. Podstawowe ubezpieczenie nie obejmuje ochrony od szkód spowodowanych przez choroby przewlekłe, więc w przypadku choroby ubezpieczyciel prawie na pewno odmówi wypłaty odszkodowania. Rozszerzenie ochrony o choroby przewlekłe łączy się co prawda ze znacznym wzrostem wysokości składki, ale proponujemy skorzystać z naszej porównywarki cenowej, która umożliwi Państwu dobór najlepszej oferty w najlepszej cenie.
Podsumowując, każdy z nas, wybierając się na trekking, narty lub wspinaczkę powinien wybrać dodatkowe ubezpieczenie turystyczne w góry, aby wypoczywać spokojnie i bezpiecznie, nie obawiając się ewentualnych kosztów, które mogłyby zrujnować naszą kieszeń. W znalezieniu idealnej oferty pomoże Państwu udostępniona przez nas porównywarka cenowa online, która w szybki i prosty sposób wyszuka najkorzystniejsze oferty i przedstawi w jednym miejscu, dzięki czemu będą mieli Państwo więcej czasu na przygotowania do wyjazdu!
Rzecz dodatkowa ale równie ważna – odpowiednia wiedza i kursy wspinaczkowe
Każdy rozsądny turysta nie wybierze się w góry bez świadomości posiadania odpowiedniej do planowanej aktywności wiedzy. Gdzie taką wiedze zdobić? Oczywiście za pomocą kursów wspinaczkowych które można odbyć w Polskich Tatrach. Kursy takie znaleźć można w największej bazie kursów wspinaczkowych i górskich Kursy.Wspinanie.pl. Wybierzecie sobie tam odpowiednie szkolenie, poczytacie o nim i zapiszecie się do konkretnego instruktora. Najbardziej doświadczeni są instruktorzy Polskiego Związku Alpinizmu, może warto zacząć od przeglądnięcia ich oferty. Rodzajów kursów jest sporo i są zależne od już posiadanych kwalifikacji, aktywności którą chcecie uprawiać w górach oraz tego czy jest to aktywność zimowa czy letnia.