Bo Paryż często mody odmianą się chlubi, a co Francuz wymyśli, to Polak polubi
– tak w Panu Tadeuszu stolicę Francji opisywał Adam Mickiewicz. Cytat ten jest aktualny do dziś, ponieważ wielu Polaków na urlop udaje się właśnie do Paryża. Zanim jednak się tam wyruszy, należy kupić odpowiednie ubezpieczenie do Francji. EKUZ może nie być wystarczającą ochroną o czym piszemy dalej.
Uwaga na ryzyko terrorystyczne
Wieża Eiffla, Luwr, Katedra Notre-Dame, Łuk Triumfalny, klub piłkarski PSG i… ataki terrorystyczne – chyba właśnie z tym większości ludziom kojarzy się Paryż. Stolica Francji to miasto, które jest zachwycające, ale obecnie także i mniej bezpieczne.
W latach 2015 – 2017 w Paryżu miejsca miało kilka ataków terrorystycznych, a niektóre zamachy dotyczyły miejsc tłumnie odwiedzanych przez turystów. Aktualnie w całej Francji, a szczególności w jej stolicy panują wzmożone środki bezpieczeństwa, a władze uważają, że ryzyko kolejnego zamachu jest wysokie.1
Nie należy oczywiście przesadzać w drugą stronę i rezygnować z podróży do Paryża ze względów bezpieczeństwa, choć koniecznie trzeba być czujnym. Przed skutkami zamachów terrorystycznych można się przynajmniej częściowo zabezpieczyć poprzez odpowiednie ubezpieczenie do Paryża. Dobra polisa turystyczna może więc zawierać klauzulę nieoczekiwanego aktu terroru. Taką możliwość udostępnia coraz większa liczba towarzystw ubezpieczeniowych w tym AXA, Generali i Allianz.
W Paryżu zagrożeniem jest także drobna przestępczość
Stolicę Francji rocznie odwiedza około 15 milionów turystów2. Paryż to jednak raj nie tylko dla turystów, ale również dla złodziei i naciągaczy. W ostatnich latach sytuacja pod tym względem uległa pogorszeniu, między innymi przez napływ nielegalnych imigrantów.
Uważać należy więc na każdym kroku, warto także zapoznać się z informacjami dotyczącymi tego, jakich rejonów miasta lepiej unikać szczególnie po zmroku. Cały czas należy także pilnować swojego bagażu i dokumentów oraz zachować ostrożność w przypadku kontaktowania się z nieznajomymi.
Przed skutkami okradzenia warto się zabezpieczyć w ubezpieczeniu turystycznym. Ubezpieczenie bagażu należy jednak poprzedzić lekturą OWU, czyli Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe ograniczają pod tym względem swą odpowiedzialność i np. nie ubezpieczają niektórych rodzajów przedmiotów. Na szczęście sprzedawca ma prawny obowiązek wynikający z art. 812 ust. 1 Kodeksu Cywilnego przedstawić nam ten dokument przed zakupem ubezpieczenia.
Art. 812 ust. 1.: Przed zawarciem umowy ubezpieczenia zakład ubezpieczeń ma obowiązek doręczyć ubezpieczającemu tekst ogólnych warunków ubezpieczenia.
EKUZ w Paryżu to za mało
Jako obywatele Unii Europejskiej Polacy mogą korzystać z francuskiej służby zdrowia w Paryżu na tych samych zasadach co obywatele Republiki Francuskiej. Trzeba jednak wiedzieć, że państwowa opieka medyczna jest w tym kraju częściowo płatna, a aby liczyć na częściowy zwrot poniesionych kosztów, trzeba załatwić formalności z francuską lub polską kasą chorych.
Co więcej, EKUZ nie ochroni przed koniecznością opłacenia wizyt u prywatnych lekarzy, ani też nie pokryje innych kosztów związanych z opieką medyczną np. ewentualnego transportu medycznego do Polski. Dlatego też nawet Narodowy Fundusz Zdrowia zaleca, aby turyści podróżujący do Paryża wykupili prywatne ubezpieczenie turystyczne3.
Ubezpieczenie należy dopasować do celu wyjazdu
Podróżując do Paryża, należy pamiętać o podstawowych typach ubezpieczeń, zawieranych w polisie turystycznej takich jak NNW i OC. To pierwsze zapewnia odszkodowanie, jeśli u turysty w wyniku nieszczęśliwego wypadku pojawi się uszczerbek na zdrowiu. OC zaś uchroni przed koniecznością zapłaty odszkodowania osobie, której nieumyślnie wyrządza się krzywdę. Więcej na ten temat piszemy w obszerniejszym tekście dotyczącym ubezpieczenia do Francji
Warto też pamiętać o dodatkowych klauzulach. Przykładowo, jeżeli w Paryżu zamierza się spożywać napoje alkoholowe, to wskazane jest zawarcie tzw. klauzuli alkoholowej. W przypadku podróży do stolicy Francji zarekomendować można następujący zakres ubezpieczenia za granicę:
Koszty Leczenia |
250 000 PLN – w tym również transport medyczny do Polski oraz koszty akcji ratowniczej, szczególnie w przypadku podróży w Alpy. |
OC | 120 000 PLN |
NNW | 30 000 PLN |
Uwzględnij możliwe ryzyka |
|
Przypisy
- Ministerstwo Spraw Zagranicznych, https://polakzagranica.msz.gov.pl/Republika,Francuska,FRA.html (data dostępu 2018-10-14) ↩
- Wirtualna Polska, https://turystyka.wp.pl/paryz-6047560301957761c (data dostępu 2018-10-14) ↩
- Narodowy Fundusz Zdrowia, https://www.ekuz.nfz.gov.pl/wypoczynek/wyjezdzam-do/francja (data dostępu 2018-10-14) ↩