Co zabrać do Finlandii? Co warto tam zwiedzić?

  1. FUKO
  2. Ubezpieczenia
  3. Turystyczne
  4. Finlandia
  5. Co zabrać do Finlandii?

Finlandia to niesamowicie malowniczy kraj, którego krajobraz wyznaczają tysiące wysepek i jezior. Ludzie żyją tutaj w harmonii z przyrodą, którą spotykają na każdym kroku, czy to na wsi, czy w mieście. Finlandia oferuje także majestatyczną, średniowieczną architekturę oraz miejsca, uznane za kulturowy fenomen. Nie ma na co czekać, w drogę!

Gdy przyroda spotyka człowieka

Finlandia to państwo w północno-wschodniej Europie, które pojawiło się na jej mapach dopiero w 1917 roku. Od zachodu graniczy ze Szwecją, od północy z Norwegią, a od wschodu z Rosją. Ponadto, od zachodu i południa oblewają ją wody Morza Bałtyckiego. To właśnie woda – morska i śródlądowa – kreuje w znacznym stopniu krajobraz Finlandii.

Zwiedzanie tego malowniczego państwa rozpocznij od jego stolicy – Helsinek, które leżą nad Zatoką Fińską na archipelagu 300 wysp. Zabytkową architekturę miasta zdominowały budynki pochodzące z czasów panowania rosyjskiego w XIX wieku, w tym siedziba parlamentu, pałac prezydencki oraz most Pitkasilta. W mieście znajdziesz jednak także starszą architekturę, datowaną na XVI-XVII wiek, np. dzielnicę mieszkalną Kruununhaka. Zainteresowaniem turystów cieszy się także Plac Senacki oraz zabytkowy budynek Uniwersytetu Yliopisto.

Panorama Helsinek (foto: pixabay)

A jeśli od nowożytnej wolisz średniowieczną, gotycką architekturę, udaj się do dawnej stolicy Finlandii – położonego na południowo-zachodnim wybrzeżu Turku. To tutaj znajduje się Turunlinna – najstarszy zamek w całym kraju, który historycy datują na 1280 rok1. Oprócz zamku w Turku zobaczysz zabytkową katedrę z 1250 roku oraz o 35 lat starszą bazylikę, klasztor z 1443 roku oraz pozostałości średniowiecznej zabudowy miasta.

Zamek Turunlinnan (foto: wikipedia)

Zaledwie 17 km od Turku znajduje się miasto portowe Naantali, które słynie z licznych parków tematycznych i dlatego cieszy się popularnością wśród podróżujących rodzin. Dla najmłodszych szczególną atrakcją jest Świat Muminków, w którym znajdują się lokacje oraz animatorzy przebrani za postaci znane z bajki.

Piękne miasteczko Naantali (foto: pixabay)

Jeśli przyjechałeś do Finlandii na trochę dłużej niż dwa dni weekendu, udaj się w bardziej dzikie rejony kraju. A w kraju Finów nie ma bardziej dziewiczego miejsca niż słynna Laponia. Współcześnie, podobnie jak przed wiekami, zamieszkują ją Lapończycy, którzy kultywują styl życia swoich przodków. Zajmują się głównie wypasem reniferów oraz obróbką oraz handlem ich skórami, rogami oraz kośćmi. Stolicą administracyjną regionu jest Rovaniemi. Fani aktywnego wypoczynku powinni pojawić się tutaj zimą – wtedy turyści mogą wciąż udział w wyprawie saniami zaprzęgowymi za koło podbiegunowe.

Gdy już będziesz w Rovaniemi, nie możesz nie odwiedzić domu Świętego Mikołaja. To magiczne miejsce prawdziwe oblężenie przeżywa w okolicach grudnia, gdy dzieci z całego świata przesyłają listy z prośbami o wymarzone prezenty. Mikołaj jest dostępny dla zwiedzających i chętnie pozuje do zdjęć, zarówno z młodymi, jak i starszymi turystami.

Piękna Laponia (foto: pixabay)

Obowiązkowym punktem wycieczki do Finlandii dla każdego fana skoków narciarskich jest słynne Lahti, które co roku bierze udział w organizacji Pucharu Świata. Oprócz trzech skoczni górujących nad miastem znajdują się tu także trasy narciarskie o długości 150 km, stadion łyżwiarski oraz rozbudowana sieć ścieżek rowerowych.

Co zabrać do Finlandii?

Ze względu na wysokie koszty hoteli i dobrze rozwinięty system pól namiotowych, turyści często decydują się na spanie pod gołym niebem. Jeśli nie straszna Ci noc na świeżym powietrzu i wolisz oszczędzić trochę euro na wyprawę reniferowym zaprzęgiem za pole podbiegunowe, weź ze sobą namiot, śpiwór i karimatę.

Jeśli interesuje Cię jedynie pobyt w Laponii, przygotuj zapas gotówki, ponieważ na dalekiej północny trudno o bankomat (nie mówiąc nawet o płaceniu kartą lub telefonem). Ceny w całej Finlandii są o około 50% wyższe niż polskie. Dlatego jeśli możesz, zrób zakupy najpotrzebniejszych rzeczy (w tym leków) w Polsce.

W ferworze zwiedzania imponujących zabytków łatwo stracić rachubę czasu, a także całkowicie zapomnieć o bagażu. Dlatego przed podróżą spakuj do plecaka ubezpieczenie zagraniczne z ochroną bagażu. W razie jego zaginięcia, zniszczenia lub kradzieży ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie.

Kup ubezpieczenie

Przypisy

  1. DalekoNiedaleko – Średniowieczne Turku, https://www.dalekoniedaleko.pl/sredniowieczne-turku/ (data dostępu 2020-01-21)
Rate this post