Jak przygotować się do podróży samochodem po Czechach?

Czechy to mały kraj o szerokiej granicy z naszym krajem. Nic więc dziwnego, że tak często Polacy wybierają się tam samochodem. Zanim jednak wyruszy się do naszych południowym sąsiadów, warto dowiedzieć się więcej o specyfice poruszania się po tamtejszych drogach.

Jakie dokumenty i ubezpieczenia osobowe przygotować przed wyjazdem?

W dużych miastach, jak Praga, łatwo o kolizję (foto: pixabay)

Jako że Republika Czeska należy do Unii Europejskiej, a także strefy Schengen, to na granicy z Polską nie są przeprowadzane kontrole graniczne. Jednakże koniecznie należy ze sobą zabrać paszport lub dowód osobisty, ponieważ może być on wymagany np. podczas kontroli policyjnej. Zamierzając kierować samochodem, naturalnie należy zabrać ze sobą także i prawo jazdy.1

Przed podróżą warto również wykupić odpowiednie ubezpieczenie na wyjazd do Czech, dzięki któremu będzie można liczyć na szeroką pomoc i odszkodowanie w przypadku zajścia zdarzeń losowych, takich jak wypadki, urazy czy choroby. W dodatku właściwe ubezpieczenie zabezpieczy także i np. przed skutkami finansowymi nieumyślnego wyrządzenia szkody osobie trzeciej.

Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu samochodu?

W Czechach w pełni respektowane jest OC komunikacyjne, zawarte u polskiego towarzystwa ubezpieczeniowego. Po czeskich, tak jak i po polskich drogach należy się więc poruszać z certyfikatem potwierdzającym zawarcie umowy OC na dany pojazd, nie ma zaś żadnej potrzeby wyrabiania i zabierania ze sobą Zielonej Karty.

OC kierowcy przydaje się w wielu przypadkach (foto: pixabay)

Polscy ubezpieczyciele powszechnie akceptują zaś szkody AC, które miały miejsce na terenie Czech. Jeżeli jednak dany pojazd ma zawarte jedynie ograniczone ubezpieczenie autocasco, czyli tzw. minicasco, to warto sprawdzić, czy zasięgiem terytorialnym obejmuje ono szkody powstałe w Czechach. Najprościej można to zrobić poprzez przeczytanie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, które dostępne są na stronach internetowych towarzystw ubezpieczeniowych.

Bardzo ważne jest także to, aby sprawdzić, czy ma się odpowiednio dobre ubezpieczenie assistance dla pojazdu, którym zamierza się poruszać po Czechach. Takie ubezpieczenie powinno przede wszystkim obejmować zasięgiem Republikę Czeską i zawierać odpowiednio duży limit kilometrów holowania, czyli taki, który umożliwi transport pojazdu z Czech do miejsca zamieszkania w Polsce. Ważne jest także to, aby zapewniało pomoc w przypadku awarii oraz samochód zastępczy.

Jakie przepisy ruchu drogowego obowiązują w Czechach?

W Republice Czeskiej obowiązują podobne przepisy do polskich, należy jednak przy tym pamiętać, że u naszych południowych sąsiadów:

  • Dopuszczalny limit stężenia alkoholu we krwi kierowcy wynosi absolutne zero promili,
  • Samochodem osobowym po terenie zabudowanym jeździć można 50km/h, niezabudowanym 90km/h, a po autostradach 130km/h2,
  • W pojeździe należy przewozić nie tylko koło zapasowe, trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę, ale także i komplet zapasowych żarówek i bezpieczników, apteczkę oraz kamizelkę odblaskową,
  • Poruszanie się po autostradach jest płatne, a chcąc po nich jeździć, należy wykupić winiety drogowe.

O czym jeszcze pamiętać jadąc do Czech?

Przez polsko-czeską granicę przewieźć można dowolną ilość produktów przeznaczonych na własny użytek. Obowiązują jednak limity, do których nie trzeba udowadniać, że dana ilość produktów jest przeznaczona wyłącznie na własny użytek, czyli np. 10 litrów wódki, 110 litrów piwa, czy też 800 sztuk papierosów.3

Ceny paliw w Czechach są nieco wyższe niż w Polsce. Warto więc zatankować samochód do pełna jeszcze przed przekroczeniem granicy. Dobrze jest także mieć świadomość, że u naszych południowych sąsiadów, wiele stacji benzynowych nie jest czynnych w porach nocnych.

Stan dróg w Czechach, jak i styl jazdy tamtejszych kierowców jest zaś zbliżony do tego, co można zaobserwować w Polsce.

3.7/5 - (7 votes)