Złote Piaski czekają!
W 2007 roku Bułgaria stała się członkiem Unii Europejskiej. Oznacza to, że obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne, którym objęci jesteśmy w Polsce, zadziała również w trakcie naszej podróży po tym kraju. Czy jednak okaże się ono wystarczające?
Gdy wybieramy się w podróż do państw członkowskich Unii Europejskich jesteśmy objęci działaniem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (w skrócie EKUZ). Pamiętajmy jednak, że zasady i zakres opieki zdrowotnej różnią się w zależności od danego kraju. Na przykład w Belgii EKUZ uprawnia nas tylko do częściowego zwrotu kosztów leczenia. A jak jest w Bułgarii? Czy musimy wykupić dodatkowe ubezpieczenie a jeśli tak, to jakie?
Skrót artykułu:
- Najważniejsze – nie przepłacaj, porównuj oferty wielu firm! W tym celu korzystaj z darmowych porównywarek z możliwością zakupu online (u góry strony).
- Minimalna kwota dobrej polisy to 20.000EUR na leczenie i 5.000EUR na akcje ratownicze. Musi zawierać ona również transport do kraju.
- EKUZ nie wystarczy. Zakup dodatkowego ubezpieczenia do Bułgarii zaleca sam NFZ.
- Zależnie od potrzeb polisę rozszerzyć można o ochronę bagażu, OC lub choroby przewlekłe.
Najtańsze oferty ubezpieczeń do Bułgarii
Koszty leczenia
Przede wszystkim należy wiedzieć, że możemy oczekiwać refundacji jedynie jeśli skorzystamy z usług placówek medycznych, które mają podpisaną umowę z Bułgarską kasą chorych, a poziom usług oferowany przez takie placówki może czasami pozostawiać wiele do życzenia. Dodajmy, że koszty leczenia należy pokryć z góry, a następnie można ubiegać się o ich refundację w lokalnym oddziale NFZ – czyli dopiero po powrocie do Polski. W tym celu potrzebne będą oryginały rachunków oraz dowodów zapłaty za usługę medyczną lub zakupione leki.
Nie tylko EKUZ, polecamy dodatkowe ubezpieczenie w Bułgarii
EKUZ nie zrefunduje nam jednak wszystkiego. Za dzień pobytu w szpitalu zapłacimy np. 2% minimalnej bułgarskiej pensji. Nie jest to co prawda dużo – według danych Eurostatu z stycznia 2013 roku płaca minimalna w Bułgarii wynosi 159 EUR (prawie dziesięć razy mniej niż np. w Francji) – a więc zapłacimy nie więcej niż 10 zł za dzień. Niedużo zapłacimy również za badanie laboratoryjnie i wizytę u stomatologa, jednak zakres oferowanych świadczeń będzie bardzo ograniczony.
Przede wszystkim jednak refundacją nie jest objęty transport powrotny osoby chorej do kraju, a tu koszty mogą już być znaczące. szczególnie, że ze względu na bułgarską opiekę zdrowotną możemy chcieć jak najszybciej wracać do kraju. Dodatkowo, jeśli planujemy turystykę górską np. w pasmach Riła lub Pirin, musimy wiedzieć, że Bułgaria wprowadziła odpłatność za akcje ratownicze prowadzone przez górskie pogotowie ratunkowe. Zdrowy rozsądek nakazuje zaopatrzenie się w odpowiednie ubezpieczenie zagraniczne zapewniające zwrot kosztów transportu i akcji ratowniczej przed wyruszeniem na szlak.
Zastanawiając się nad wyborem dobrej polisy, chcemy zwrócić Państwa uwagę na korzyści jakie niesie Internet. Dzięki naszemu partnerowi, teraz oferty wielu ubezpieczeń można porównać i zakupić korzystając z wyszukiwarki na naszej stronie. Zazwyczaj tak kupione polisy są tańsze niż bezpośrednio w oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego a ochrona działa już od momentu dokonania płatności. Polisa przesłana zostaje na adres email oraz smsem na podany numer telefonu. Prosto i skutecznie.