Ubezpieczenie w austriackie Alpy na trekking w najwyższych górach europy.

  1. FUKO
  2. Ubezpieczenia
  3. Turystyczne
  4. Austria
  5. Wybieramy ubezpieczenie w austriackie Alpy

Bez wątpienia największą atrakcją Austrii są góry i Wiedeń (co zwiedzić we Wiedniu?). To one przyciągają miłośników narciarstwa oraz wspinaczki. To pośród nich kryją się urocze wioski i miasteczka, z zabytkowymi starówkami. Jednak planując podróż w wysokie góry, powinieneś pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Alpy są tak samo piękne, jak i śmiertelnie niebezpieczne.

W artykule tym zajmiemy się wyborem dobrego ubezpieczenia w austriackie Alpy.

Gdy zgubisz się na szlaku

Podobnie jak w Polsce, także w Austrii działa jednostka górskiego pogotowia ratunkowego. Jednak w przeciwieństwie do polskiego TOPR-u, austriaccy ratownicy pobierają opłaty za świadczenie swoich usług. A te mogą poważnie obciążyć Twój portfel.

Akcja z użyciem śmigłowca jest bardzo dorga (foto: pixabay)

Na cenę akcji ratowniczej składa się kilka elementów – uruchomienia śmigłowca lub skutera śnieżnego, wykorzystanie specjalistycznego sprzętu oraz wynagrodzenie ratowników, którzy wyruszając w akcję, ryzykują własne życia.

W 2014 r., polska turystka otrzymała wezwanie do zapłacenia 19 000 euro, tytułem kosztów akcji poszukiwawczej i ratowniczej z użyciem śmigłowca1. Niech ten przykład uświadamia tobie, z jakimi wydatkami masz do czynienia bez dobrego ubezpieczenia w Austrii.

Ubezpieczenie akcji ratowniczej i poszukiwawczej w austriackich Alpach nakłada na ubezpieczyciela obowiązek pokrycia ich kosztów. O ile nie wybierasz się w wysokie i trudno dostępne góry, ale trzymasz się sztywno prostych szlaków, minimalna suma ubezpieczenia w wysokości 20 000 euro powinna wystarczyć. Jeśli jednak planujesz trudniejszą wyprawę, zwiększ ją co najmniej do kwoty 30 000 euro.

Wybierasz się na trekking? Ubezpieczenie kosztów leczenia może nie wystarczyć

Przyjęło się sądzić, że zwykłe ubezpieczenie zagranicze czyli kosztów leczenia pokrywa wszelkie wydatki poczynione na usługi medyczne za granicą. Tymczasem, ubezpieczyciele chętnie wyłączają swoją odpowiedzialność, m.in. w razie leczenia kontuzji sportowych. A czy trekking jest takim sportem?

Ubezpieczyciele zgodnie uznają go za sport wysokiego ryzyka albo ekstremalny, a jako kryterium wyróżniające, przyjmują wysokość położenia trasy wędrówki. Towarzystwo Ubezpieczeniowe AXA za sport wysokiego ryzyka uważa trekking na wysokości poniżej 3 000 m n.p.m., za sport ekstremalny trekking powyżej 3 000 m n.p.m., a za sport niepodlegający ubezpieczeniu trekking powyżej 5 000 m n.p.m.2.

Ubezpieczenie sportowe uzupełnia ubezpieczenie akcji ratowniczej i poszukiwawczej. W razie kłopotów na wysokości ratownicy przetransportują Cię do najbliższego szpitala, a w nim lekarze zajmą się leczeniem. Bez polisy obejmującej te dwa produkty, wydałbyś za taką usługę majątek.

Doba hospitalizacji to wydatek rzędu od 800 do nawet 2 000 euro. A do tego musisz doliczyć jeszcze koszt wykonania zabiegów i operacji oraz zakupu leków3. Dlatego suma ubezpieczenia sportowego nie powinna być niższa niż 30 000 euro.

Odszkodowanie w razie wypadku

Na górskim szlaku eksponujesz swój organizm na liczne zagrożenia, przede wszystkim związane z układem kostnym Twojego ciała. Maszerowanie przez długie godziny w nieprzystosowanych do górskich warunków butach, w najlepszym wypadku spowoduje odciski, a w najgorszym skręcenia i zwichnięcia kostki.

Na szlaku w austriackich Alpach (foto: pixabay)

Poślizgnięcie się na nierównym, skalnym podłożu może skutkować niefortunnym upadkiem, skutkującym wybiciem barku, zwichnięciem nadgarstka, złamaniem ręki, a nawet urazem czaszki. W takim wypadku liczy się przede wszystkim szybka reakcja organów ratowniczych. Jednak za swoją krzywdę możesz oczekiwać także odszkodowania.

Jeśli posiadasz ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych (NNW) wypadków, ubezpieczyciel jest zobowiązany zapłacić Ci odszkodowania, w razie wystąpienia jednego z określonych w warunkach ubezpieczenia urazów. Wysokość odszkodowania zależy od wartości sumy ubezpieczenia (SU), której stanowi określony procent. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia znajdziesz tabelkę, w której znajdują się informacje o urazach objętych polisą, wraz z przyporządkowanymi do nich wartościami procentowymi.

Podsumowanie – jakie elementy ubezpieczenia w Alpy wybrać?

Ubezpieczenie w austriackie Alpy to podstawa dobrze zaplanowanej wyprawy. Góry stwarzają dla turystów ryzyko, które wymaga kompleksowego zabezpieczenia. Aby skutecznie ochronić się przed wydawaniem tysięcy euro na pomoc ratowników i lekarzy, ubezpiecz się od kosztów akcji ratowniczej i poszukiwawczej oraz rozszerz ubezpieczenie kosztów leczenia o wydatki na rehabilitację urazów sportowych. Rozważ także zakup ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków, dzięki któremu otrzymasz odszkodowanie za doznane urazy.

Kup ubezpieczenie

Przypisy

  1. Dziennik Zachodni – Miała wypadek w Alpach, uratowali ją i wystawili rachunek: 19 tysięcy euro, https://dziennikzachodni.pl/miala-wypadek-w-alpach-uratowali-ja-i-wystawili-fakture-19-tys-euro-gory-ubezpieczenia/ar/3586095 (data dostępu 2019-04-03)
  2. TU AXA – Kategorie sportów AXA Assistance, https://www.axa-assistance.pl/getmedia/941cda68-174d-41b9-ad17-3dbdc349bf8e/Kategorie_Sportow.pdf.aspx (data dostępu 2019-04-03)
  3. Ministerstwo Spraw Zagranicznych – Austria, https://msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/profile_krajow/austria (data dostępu 2019-04-03)
5/5 - (1 vote)