Turyści podróżują do Australii, by wylegiwać się na tamtejszych plażach, zaczerpnąć kąpieli słonecznych, posurfować na wysokich falach i podziwiać podwodną rafę koralową. Jednak cechą rozpoznawczą Australii wciąż pozostaje jej centralna część, czyli dziki Outback. Jeśli chcesz przeżyć niezapomnianą przygodę w australijskiej głuszy, pakuj plecak i ruszaj w drogę.
Czym jest australijski Outback?
Australia od zawsze stanowiła zamknięty i odcięty od reszty świata kontynent. Dzięki temu mogła rozwinąć na swoim obszarze całkowicie niespotykany gdziekolwiek indziej krajobraz, który wypełniają najdziwniejsi przedstawiciele fauny i flory, z kangurem na czele. Jednak ich naturalnym środowiskiem nie są zatłoczone wybrzeża kontynentu, ale jego serce. Tym właśnie jest Outback – sercem Australii.
Zajmuje około 90% całej powierzchni kontynentu i jest domem dla stad kangurów i innych torbaczy, strusi, wielbłądów oraz licznych gatunków gadów oraz ptaków. Składa się z bezkresnego pustkowia czerwonej, rozgrzanej ziemi, która rozciąga się aż za horyzont. Teren Outbacku pokrywa uboga roślinność, słonorośla oraz kolczaste krzewinki – głównie akacje oraz eukaliptusy.
W tak nieprzyjazny na pierwszy rzut oka teren decydują się wybierać coraz liczniejsze grupy turystów, pragnących przeżyć przygodę w australijskiej głuszy. Australijski Outback oferuje odwiedzającym coś czego nie zaznają w Melbourne lub Sydney – poczucie nieskrępowanej wolności, którą przez dziesiątki tysięcy lat czyli rdzenni mieszkańcy kontynentu.
Noce pod rozgwieżdżonym niebem
Co ma do zaoferowania tak rozległa przestrzeń australijskiego Outbacku? Przede wszystkim możliwość przeżycia niezwykłej przygody z dala od cywilizacji. Uczestnicy offroadów przez teren pustkowia kładą się spać pod rozgwieżdżonym niebem oraz budzą się witani ciepłymi barwami wschodzącego słońca. Mogą obserwować jak natura budzi się do życia i ruszać w dalszą drogę.
A na jej trasie czeka m.in. symbol Australii, czyli skała Uluru. Przez miejscowe plemię Aborygenów jest uznawana za święte miejsce. Od października 2019 r. zacznie obowiązywać zakaz wspinania się na jej szczyt, jednak to nie ogranicza możliwości podziwiania jej majestatycznych kształtów. Obejście całego monolitu dookoła zajmuje około 4 godzin.
Na północny-wschód od masywu Uluru znajduje się Alice Springs – miasteczko usytuowane w samym centrum Outbacku, które łączy północną i południową część kontynentu. Nie ma tutaj wiele do zwiedzania, ale można uzupełnić niezbędne zapasy pożywienia i benzyny. W Alice Spings znajduje się także port lotniczy, co czyni z miasteczka dobry punkt wypadowy w australijski Outback.
Po smakowaniu półpustynnego krajobrazu Australii warto udać się w jej północne rejony do jednego z parków narodowych – Kakadu lub Purnululu. Przyroda staje się tam nieco bardziej rozwinięta, możesz wykąpać się w jeziorach pod wodospadami orzeźwiającej wody. Tylko uważaj na krokodyle.
Jak przygotować się na offroad w Outbacku?
Wyprawa w australijski Outback to prawdziwy survival. Podróż trwa kilka tygodni, podczas których jedynie od czasu do czasu zawitasz do małych miasteczek. W aucie obowiązkowo powinno znaleźć się kilka kanistrów benzyny, zapas butelkowanej wody, przenośna lodówka oraz namiot, w którym spędzisz większą liczbę nocy.
Nie zapomnij również o ubezpieczeniu turystycznym do Australii. Tematowi jego wyboru poświęciliśmy cały osobny artykuł.
W plecak zapakuj powerbanka lub baterię słoneczną, którą naładujesz swój telefon (choć nie licz na to, że złapiesz tu zasięg), aparat lub inny sprzęt elektroniczny. W dziczy przyda ci się także ostry, podręczny nóż, mała siekierka, łopatka oraz zapalniczka.
Pamiętaj o wygodnym ubiorze, które ochroni Twoja skórę przed palącymi promieniami słońca. Na nogi załóż trapery, a na głowę kapelusz. Przyda Ci się także bandana, którą otrzesz pot z czoła. Teraz jesteś już gotowy na przygodę.
Kup ubezpieczenie