Jakie zasady panują w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i jak uniknąć kłopotów.

Położone w południowo-wschodniej części Półwyspu Arabskiego Zjednoczone Emiraty Arabskie, gwarantują wspaniałą pogodę przez cały rok oraz jeden z najlepiej rozwiniętych kompleksów turystycznych. Jednak to pustynne państwo skrywa także drugie, bardziej mroczne oblicze. Poznaj zasady panujące w ZEA.

Podobnie jak w innych muzułmańskich państwach, także w Emiratach Arabskich obowiązują ścisłe zasady moralne i obyczajowe. A ich złamanie grozi poważnymi konsekwencjami, zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Zobacz czego nie wolno w ZEA i jak ubezpieczyć się na wypadek złamania prawa.

Za co grozi kara w ZEA?

  • Najlżejsze przewinienia dotyczą niestosownego ubioru, spożywania posiłków w miejscach publicznych w czasie Ramadanu oraz odwiedzania meczetów przez innowierców, zwłaszcza w czasie modlitwy. Takie zachowania nie są jeszcze przestępstwem, ale na pewno nie zyskają aprobaty mieszkańców.
  • Groźniejsze w skutkach jest publiczne okazywanie uczuć, za które grozi nawet kara pozbawienia wolności.
  • Za kratki możesz trafić także za spożywanie alkoholu w niedozwolonych miejscach (a tych w ZEA nie brakuje), a także przeklinanie i obrażanie, także w Internecie.
  • Władze ZEA surowo podchodzą do kwestii zażywania oraz handlu narkotykami, za które przewidują karę wieloletniego więzienia, a nawet śmierci.
  • Kara śmierci grozi także za stosunki intymne z osobami tej samej płci. Kwestia praw homoseksualistów w państwach arabskich, wciąż budzi kontrowersje.

Daktyle to typowo arabski przysmak (foto: pixabay)

Kara więzienia za bycie zgwałconą

Jedną z najbardziej restrykcyjnych kar i jednocześnie najmniej zrozumiałą dla przeciętnego Europejczyka, jest zdecydowanie kara pozbawienia wolności za… seks pozamałżeński. Co gorsza, ta nie zawsze ściśle przestrzegana zasada dotyczy nie tylko obywateli Emiratów, ale także turystów.

Niestety przyczynia się ona również do powstawania absurdalnych i przerażających sytuacji. W 2013 r., głośnym echem rozniosła się po całym świecie informacja o aresztowaniu turystki z Norwegii1. Kobiecie zarzucono obcowanie płciowe z obcym mężczyzną. Problem w tym, że Norweżka nie zrobiła tego z własnej woli. Została zgwałcona. I jako ofiara gwałtu, zgłosiła się z tym na policję. Gdyby tylko wiedziała, że to prawdopodobnie największy błąd w jej życiu…

Historia powtórzyła się w 2016 r., gdy młoda Brytyjka zgłosiła się na policję jako ofiara gwałtu, dokonanego przez dwóch Brytyjczyków2. Zamiast szukać sprawców, funkcjonariusze zatrzymali turystkę oraz odebrali paszport, uniemożliwiając jej powrót do domu.

Ubezpieczenie ochrony prawnej w Emiratach Arabskich

Top 10 insane Laws In Dubai (video: YouTube)

Restrykcyjne przepisy prawne Emiratów oraz zasady moralne sprawiają, że turyści nie mogą czuć się całkowicie bezpiecznie. Jeśli nie znasz dobrze obyczajów kultury arabskiej, nawet nieświadomie możesz narazić się na konsekwencje prawne.

Ubezpieczenie ochrony prawnej jest pewnym wyjściem z tej sytuacji. Nie ochroni Cię przed konsekwencjami prawnymi swoich działań, ale skutecznie pomoże walczyć o Twoje prawa przed organami wymiaru sprawiedliwości.

Ubezpieczenie ochrony prawnej nakłada na ubezpieczyciela obowiązek pokrycia kosztów postępowania sądowego, konsultacji prawnej, wynagrodzenia prawnika, opłat sądowych oraz dochodzenia odszkodowań. Minimalna suma ubezpieczenia w wysokości 30 000 EUR, wystarczy na pokrycie wszelkich kosztów. Więcej o ubezpieczeniu do Emiratów Arabskich piszemy w osobnym tekście.

Podsumowanie

Pomimo restrykcyjnego prawa, Zjednoczone Emiraty Arabskie od ponad dekady przeżywają swój turystyczny renesans. Surowe obyczaje nie powinny odstraszać przyjezdnych, ale raczej skłaniać ich do zaakceptowania i uszanowania odmiennej kultury. Jeśli zachowujesz się kulturalnie, bez niepotrzebnego zwracania na siebie uwagi i przestrzegasz zasad panujących w ZEA, nic Ci nie grozi. Zwłaszcza w dwóch najbardziej przychylnych turystom miastach – Dubaju i Abu Zabi.

Kup ubezpieczenie do ZEA

Przypisy

  1. Gazeta Wyborcza- Norweżka zgłosiła w Dubaju gwałt. Pójdzie do więzienia za seks pozamałżeński, http://wyborcza.pl/1,75399,14298910,Norwezka_zglosila_w_Dubaju_gwalt__Pojdzie_do_wiezienia.html (data dostępu 2019-06-27)
  2. RMF24- Ryzykowne zgłaszanie gwałtu w Dubaju. Policja może uznać to za karalny seks pozamałżeński , https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-ryzykowne-zglaszanie-gwaltu-w-dubaju-policja-moze-uznac-to-z,nId,2307916 (data dostępu 2019-06-27)
4.7/5 - (3 votes)