To nie tajemnica, że Zjednoczone Emiraty Arabskie toną w ropie, która nieustannie od ponad pięciu dekad, przynosi federacji niewyobrażalne bogactwo. Niestety, ropa istotnie wpływa na ceny tamtejszej służby zdrowia. Koszty leczenia w Emiratach Arabskich są bardzo wysokie.
Nie ma sensu pytać, czy usługi medyczne w ZEA są drogie, bo odpowiedź może być tylko jedna – są i to bardzo. Dlatego każdy turysta, powinien wziąć sobie do serca potrzebę zakupu dobrej polisy przed wyjazdem. Zobacz co powinno zawierać ubezpieczenie zdrowotne i na jaką kwotę się ubezpieczyć.
Ceny usług medycznych w Emiratach Arabskich
Za zwykłą konsultację lekarską zapłacisz 300 złotych. A jeśli chciałbyś porozmawiać ze specjalistą, wydasz od 250 do 500 złotych. Te ceny to jednak nic w porównaniu do kosztów doby hospitalizacji. W zależności od placówki, cena waha się od 1 000 do nawet 2 500 złotych1.
Wysokie ceny usług medycznych wpływają na wysokość minimalnej kwoty sumy ubezpieczenia. Najlepszym wyjściem jest ubezpieczyć się bez górnej granicy odpowiedzialności. Jeśli jednak bardzo zależy Ci na optymalizacji kosztów, nie schodź poniżej kwoty 50 000 EUR. Więcej o ubezpieczeniu do Emiratów Arabskich przeczytasz tutaj.
Kup ubezpieczenie do ZEAUbezpieczenie KL – niezbędny składnik polisy turystycznej do ZEA
Polisy turystyczne każdego Towarzystwa Ubezpieczeniowego zawsze łączy ten sam element – ubezpieczenie kosztów leczenia. Ten podstawowy składnik uchroni Cię przed koniecznością zapłaty ze swojej kieszeni za usługi medyczne, z których skorzystałeś za granicą.
Ubezpieczyciel zazwyczaj pokrywa koszty konsultacji lekarskiej, zarówno z lekarzem ogólnym, jak i specjalistą, hospitalizacji, przeprowadzenia zabiegów i operacji, zakupu leków oraz opatrunków i innych niezbędnych akcesoriów.
Inaczej wygląda sprawa z kosztami transportu medycznego do kraju albo przeprowadzenia akcji ratowniczej, za które ubezpieczyciel nie zawsze jest odpowiedzialny. Aby upewnić się co do zakresu oferowanego ubezpieczenia, dokładnie przeczytaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Pamiętaj, że zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, ubezpieczyciel ma obowiązek przedstawić je jeszcze przed podpisaniem umowy.
Art. 812 ust. 1. Kodeksu cywilnego: Przed zawarciem umowy ubezpieczenia zakład ubezpieczeń ma obowiązek doręczyć ubezpieczającemu tekst ogólnych warunków ubezpieczenia.
Ze względu na zdarzające się problemy z uwzględnieniem konkretnych kosztów przez ubezpieczyciela, jeśli masz taką możliwość, skontaktuj się z nim jeszcze przed skorzystaniem z usługi. Skonsultuj ich zakres oraz koszty. Tylko wówczas zyskasz pewność, że ubezpieczyciel zapłaci za Twoje leczenie.
Czy ubezpieczenie kosztów leczenia obejmuje wszystkie usługi medyczne?
Ubezpieczenie kosztów leczenia obejmuje te usługi, które wymieniono w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia danej polisy i tam powinieneś szukać odpowiedzi na to pytanie. Praktyka pokazuje jednak, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe podobnie regulują zakres klauzuli wyłączenia swojej odpowiedzialności, który zazwyczaj obejmuje leczenie chorób przewlekłych oraz tropikalnych.
W Emiratach występuje niskie ryzyko zarażenia jedną z chorób tropikalnych. Natomiast jeśli chorujesz przewlekle na serce, cukrzycę lub choroby układu krążenia, poważnie zastanów się nad rozszerzeniem zakresu polisy o leczenie chorób przewlekłych.
Przed przyjazdem upewnij się, że Twoje leki nie znajdują się na liście środków zakazanych w Emiratach Arabskich. W innym przypadku zostaniesz zatrzymany na lotnisku do złożenia wyjaśnień, a urzędnicy skonfiskują nielegalne w ich kraju substancje.
Podsumowanie – koszty leczenia w Emiratach a ochrona
W Zjednoczonych Emiratach Arabskich drogie jest wszystko, w tym także służba medyczna. Ubezpieczenie kosztów leczenia za jedyne 50 zł, uchroni Cię przed wydatkami liczonymi w kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysiącach złotych. Pamiętaj jednak, by sprawdzić zakres polisy oraz w razie potrzeby rozszerzyć ją o ubezpieczenie kosztów akcji ratowniczej, transportu medycznego oraz leczenia chorób przewlekłych.
Przypisy
- NFZ – Polak w państwie Zjednoczonych Emiratów Arabskich, https://abuzabi.msz.gov.pl/pl/wspolpraca_dwustronna/polak_w_zjednoczonych_emiratach_arabskich/polak_w_zjednoczonych_emiratach_arabskich;jsessionid=BD3B31907A6B3B5B527386AEAA74F34E.cmsap1p (data dostępu 2019-05-06) ↩