Słowackie Tatry każdego roku przyciągają turystów spragnionych górskich wędrówek. Szczególnie chętnie przyjeżdżają tutaj zimą, by poszaleć na licznych stokach. Jednak słowacka część Tatr oferuje także wiele atrakcji dla miłośników trekkingu. Zobacz, jak przygotować się do takiej wyprawy, by bezpiecznie wrócić do domu.
0. Odpowiednia wiedza
Nie bez przyczyny ten rozdział dostał numer 'zero’ zamiast 'jeden’. Umiejętności poruszania się w górach i zachowania bezpieczeństwa to najważniejsza rzecz w całym zestawieniu.
Ale przechodząc do konkretów. Jak je zdobyć? Oczywiście rozwiązaniem są odpowiednie szkolenia prowadzone przez doświadczonych instruktorów wspinaczki. W Polsce są to na pewno instruktorzy Polskiego Związku Alpinizmu oraz ratownicy TOPR. Dobór kursu zależy od Twoich oczekiwań, aktywności którą planujesz uprawiać w górach oraz pory roku. Specjalnie dla tego zestawienia znaleźliśmy serwis który agreguje wiele ofert kursów wspinaczki u cenionych instruktorów. Możesz łatwo wybierać wśród letnich kursów wspinaczkowych albo zimowych kursów górskich. Strona warta odwiedzenia a wiedza warta zdobycia.
1. Odpowiednie ubranie
Trekking w górach to nie spacer po miejskim deptaku. Dlatego ubranie, które dobrze służy Ci na co dzień, nie sprawdzi się w górskich warunkach. Zostaw więc swoje ulubione sandały w domu, a trampki zamień na solidne obuwie trekkingowe. Buty powinny chronić twoją kostkę przed nadmiernym wyginaniem, o które nietrudno na nierównej powierzchni skał. Wysoka cholewka ustabilizuje stopę, a także ochroni ją przed otarciami.
Jednak obuwie to nie wszystko. Góry charakteryzują się nagłymi zmianami pogody i warunków atmosferycznych. Tam gdzie świeciło słońce, za chwilę może spaść deszcz. Dlatego złotą zasadą każdego miłośnika gór jest ubieranie się na tzw. cebulkę. Zawsze trzymaj w plecaku ciepłe ubranie – cienką i grubą bluzę oraz kurtkę przeciwdeszczową.
2. Przygotuj niezbędny ekwipunek
Podstawowym elementem Twojego wyposażenia jest solidny górski plecak. Wybierz model, który ma klamry zapinane na klatce piersiowej – zapobiegnie to uciążliwemu przesuwaniu się go, na Twoich plecach.
Bez względu na to, czy podróżujesz latem, czy zimą, pamiętaj o kremie z filtrem. Zabezpieczy Twoją skórę przed słońcem, które mocno operuje na dużych wysokościach. Chroń także swoją głowę czapką lub kapturem.
W razie skaleczenia albo bólu, przyda się apteczka. Zadbaj, by znalazły się w niej plastry, bandaże, woda utleniona oraz tabletki przeciwbólowe.
Naładuj telefon a najlepiej weź powerbank lub zapasową baterię. Sprawdź też czy roaming jest włączony. Kontakt ze służbami ratunkowymi to jedyna szansa na pomoc w ekstremalnych sytuacjach.
Pamiętaj o mapie. Najlepiej wcześniej dobrze przestudiuj trasę swojej wędrówki.
3. Prowiant
Wycieczki górskie są bardzo wyczerpujące – w szybkim tempie spalasz dużo kalorii, które musisz na bieżąco uzupełniać. Dlatego miej w swoim plecaku energetyczne jedzenie, bogate w węglowodany – kanapki, ale także batony i czekoladę. Nie zapomnij o butelce niegazowanej wody albo termosie z ciepłą herbatą lub kawą. Płyny to podstawa
4. Zaplanuj trasę
Gdy przygotowałeś już ubranie i spakowałeś plecak, czas wyznaczyć trasę trekkingu.
- Uwzględnij przy tym:
- tempo swojego marszu – zazwyczaj jest podane na mapie konkretnego szlaku, jednak pamiętaj, że nie uwzględnia Twoich możliwości fizycznych oraz wszelkich przerw na odpoczynek,
- porę roku i długość dnia – zawsze rozpoczynaj i kończ trekking za dnia – góry po zmroku stają się śmiertelnie niebezpieczne, nawet na prostych odcinkach,
- stopień trudności trasy – pamiętaj o własnych ograniczeniach – jeśli jesteś poczatkujący, nie porywaj się na wymagające szlaki,
- prognozę pogody – pogoda może mieć znaczący wpływ na twoje tempo i bezpieczeństwo. Zimą istotnym czynnikiem jest również stopień zagrożenia lawinowego.
Pamiętaj, że od od 1 listopada szlaki turystyczne w Tatrach Słowackich, które znajdują się powyżej schronisk są zamknięte dla turystów. 30 października zostaje zamknięta słynna Chata pod Rysmi. Weź to pod uwagę planując trasę wędrówki.
Przed wyruszeniem w drogę sprawdź także aktualne warunki pogodowe oraz numery alarmowe do służb ratowniczych, na oficjalnej stronie Słowackiego Górskiego Pogotowia Ratunkowego.
5. Ubezpieczenie akcji ratunkowych i poszukiwawczych
Góry potrafią być nieprzewidywalne, dlatego nigdy nie możesz być pewien, czy nie przytrafi się Tobie coś złego. A jeśli do tego dojdzie, możesz potrzebować pomocy ratowników.
Kup ubezpieczenieW przeciwieństwie do polskiego TOPRu, usługi słowackiego Górskiego Pogotowia Ratunkowego (HZS) są odpłatne1. Uruchomienie helikoptera, skutera śnieżnego, użycie specjalistycznego sprzętu oraz wynagrodzenie ratowników, może pochłonąć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dlatego pamiętaj, by przed wyruszeniem w drogę wykupić ubezpieczenie kosztów akcji ratowniczej lub poszukiwawczej, które uchroni Cię przed kosztownym wydatkiem. W osobnym artykule przeczytasz więcej o ubezpieczeniu na Słowację.
Pamiętaj jednak, że ubezpieczyciel może wyłączyć swoją odpowiedzialność, jeśli wkroczyłeś na szlak w okresie jego oficjalnego zamknięcia dla turystów.
6. Zarezerwuj nocleg w hotelu lub schronisku
Jeśli planujesz dalekobieżną wędrówkę, która będzie trwała co najmniej 2 dni, koniecznie zaplanuj, w jakim schronisku lub hotelu masz zamiar nocować. Zadzwoń tam z wyprzedzeniem, by zarezerwować pokój dla siebie i swoich towarzyszy.
Pomimo tego, że schroniska mają prawny obowiązek przyjąć każdego turystę, który nie zdążył zejść do doliny przed zmrokiem, ich właściciele coraz częściej obchodzą ten zakaz. Zazwyczaj poprzez przekształcenie schroniska w górski hotel. Jeśli więc nie chcesz spędzić nocy pod gwiazdami albo w hotelowej recepcji, zarezerwuj pokój z wyprzedzeniem.
Podsumowanie
Słowacka część Tatr wypełniona jest malowniczymi dolinami i innymi formacjami skalnymi, które przyciągają turystów. Jednak zanim ruszysz na szlak, powinieneś dobrze przygotować się do podróży. Pamiętaj o naszych radach, ale przede wszystkim bądź rozsądny i świadomy nieprzewidywalnej siły gór oraz kup odpowiednie ubezpieczenie za granicę.
Przypisy
- Ministerstwo Spraw Zagranicznych – Informacje konsularne: Słowacja, https://msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/profile_krajow/slowacja (data dostępu 2019-04-02) ↩