Kraj Minaretów, bo właśnie tak nazywana jest Turcja, coraz częściej pojawia się w czołówkach rankingów, najlepszych miejsc na spędzenie urlopu. Krystalicznie czysta woda, utrzymująca ciepłą temperaturę przez większą część roku, jak i bogactwo zabytków kultury europejsko-arabskiej, przyciąga turystów jak magnes. Zatem, jakie ubezpieczenie zdrowotne do Turcji wybrać i czy można liczyć na wsparcie NFZ?
Przed wyjazdem, warto pomyśleć o swoim zdrowiu i bezpieczeństwie, by ustrzec się nieprzewidzianych wydatków na miejscu. Zobacz, jak wygląda turecka służba zdrowia, ile kosztuje i czy na terenie Turcji możesz skorzystać z ubezpieczenia EKUZ.
EKUZ od NFZ – czym jest i gdzie możesz z niego skorzystać?
EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to dokument, dzięki któremu zyskujesz prawo do otrzymywania świadczeń zdrowotnych, na ściśle określonym terytorium – w państwach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu1.
Dzięki Karcie EKUZ, możesz więc swobodnie odwiedzać placówki medyczne w 28 państwach Unii Europejskiej oraz Szwajcarii, Islandii, Liechtensteinie i Norwegii. Karta gwarantuje Ci, że będziesz traktowany na dokładnie takich samych zasadach, jak obywatele tych krajów.
Nie oznacza to jednak, że w każdym państwie możesz oczekiwać podobnego poziomu świadczonych usług. Zakres opieki medycznej, jest dostosowany do miejscowych standardów. Pamiętaj także, że karta obejmuje jedynie usługi publicznych placówek. Jeśli będziesz chciał skorzystać z prywatnych szpitali lub przychodni, będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni.
Pomimo tego, że niewielki procent terytorium Turcji leży na kontynencie europejskim, udogodnienia karty EKUZ nie rozciągają się na to państwo. Jest to jednoznaczne z tym, że w razie konieczności skorzystania z placówek służby zdrowia, będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. Chyba, że ubezpieczysz się w inny sposób. W osobnym artykule poruszamy szeroko temat wyboru dobrego ubezpieczenia na wyjazd do Turcji.
Kup ubezpieczenieUbezpieczenie kosztów leczenia, czyli jak ustrzec się przed wydatkami w Turcji?
Najlepszym sposobem, na uniknięcie niepotrzebnego wydawania tysięcy złotych na lekarzy w Turcji, jest ubezpieczenie się jeszcze przed wyjazdem. Ubezpieczenie kosztów leczenia, to standardowy i podstawowy element każdego ubezpieczenia za granicę. Każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe rozpoczyna swoją ofertę, właśnie od tego elementu.
Ubezpieczenie kosztów leczenia pokrywa wydatki, przeznaczone na konsultacje lekarskie, hospitalizacje, zabiegi i operacje, leki, opatrunki, a niekiedy także koszty transportu medycznego do szpitala.
Dokładny zakres swoich uprawnień, znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Z tego dokumentu dowiesz się również, czego ubezpieczenie nie obejmuje.
Ze względu na wysokie koszty usług medycznych w Turcji, zalecamy ubezpieczenie się na minimalną kwotę 50 000 Euro. Jednak warto rozważyć zwiększenie tej kwoty lub nawet ubezpieczenie się, bez górnej granicy kosztów. Wszak nie można liczyć na ubezpieczenie NFZ w Turcji.
Służba zdrowia w Turcji
Ze względu na rozwój sektora turystycznego w Turcji, zwłaszcza na wybrzeżach morza Śródziemnego, Egejskiego i Czarnego, rozwinęła się także służba zdrowia – zarówno sektor prywatny, jak i publiczny.
Obecnie, na terytorium całego kraju, funkcjonuje 1 533 szpitali, z czego aż 562 to placówki prywatne2. Jak w każdym państwie na świecie, także w Turcji to co prywatne, zazwyczaj oznacza lepsze.
Wbrew temu co sobie myślisz, nie znaczy to jednak, że publiczna służba zdrowia jest tania. Wręcz przeciwnie. Koszt zwykłej konsultacji lekarskiej albo doby hospitalizacji, to wydatek rzędu 150-200 złotych. Natomiast w prywatnej placówce zdrowia, koszty te wynoszą odpowiednio około 400 i 2000 złotych3.
Podsumowanie
Ograniczony zakres obowiązywania Karty EKUZ, nie musi oznaczać konieczności ponoszenia kosztów leczenia z własnej kieszeni. Ubezpieczenie zdrowotne, dopasowane do cen usług medycznych w Turcji, pozwoli Ci spędzić wakacje, bez zamartwiania się o niepotrzebne wydatki i niemoc NFZ.
Przypisy
- EKUZ – bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne poza granicami kraju, https://www.mfind.pl/akademia/ubezpieczenia-podrozne/ekuz/ (data dostępu 2019-01-14) ↩
- Raport o turystyce medycznej w Turcji, https://turystyka-medyczna.com/raport-o-turystyce-medycznej-w-turcji/ (data dostępu 2019-01-14) ↩
- MSZ – Polak za granicą – Turcja, https://polakzagranica.msz.gov.pl/Republika,Turcji,TUR.html (data dostępu 2019-01-14) ↩