Gruzja każdego roku przyciąga miłośników górskich wędrówek i wspinania. Czasem to nowicjusze, odwiedzający Kaukaz po raz pierwszy. Coraz częściej jednak, do Gruzji powracają stali bywalcy, którzy porzucili dla niej szlaki Alp i Tatr. Na pewno są to turyści doświadczeni, którzy ukończyli odpowiednie kursy wspinaczkowe lub tacy, w naszej ocenie powinni być. Jak się ubezpieczyć (o tym piszemy więcej tu) i co tak przyciągającego jest w gruzińskim paśmie Kaukazu?
Każdy udzieli innej odpowiedzi, ale co do jednego wszyscy pozostają zgodni. Chodzi o przytłaczającą wręcz ilość wzniesień. Z każdego punktu w Gruzji, można obserwować pasma falujące w oddali na horyzoncie nieba. Duże ilości miejsc do trekkingu mają praktyczną zaletę – powodują, że rozkłada się nagromadzenie turystów na m2. Jeśli masz dosyć zatłoczonych szlaków polskich Tatr, pakuj plecak i wsiadaj w samolot do Gruzji.
Ubezpieczenie góry Gruzji – zobacz o czym musisz pamiętać
O ile nie zamierzasz spacerować powyżej wysokości 2500 m. n.p.m. zwykła polisa, obejmująca ubezpieczenie kosztów leczenia, powinna wystarczyć. Jeśli jednak Twoim celem jest zdobycie Tetnuldi, Lailii lub najwyższego z nich – Kazbeku, musisz pomyśleć o ubezpieczeniu sportów ekstremalnych lub sportów wysokiego ryzyka.
Towarzystwa Ubezpieczeniowe stosują kryterium wysokości, w celu odróżnienia stopnia trudności oraz potencjalnego niebezpieczeństwa wspinaczki górskiej. W ten sposób na wysokościach do pewnej granicy, będziesz potrzebować ubezpieczenia sportów wysokiego ryzyka, a po jej przekroczeniu już ubezpieczenia sportów ekstremalnych. Przed zakupem polisy, upewnij się, że obejmuje ona wypadki powstałe na wysokości, która Cię interesuje.
To ważne, gdyż ubezpieczyciele nie pozostają co do tego zgodni. TU AXA uznaje wspinaczkę górską powyżej 5 000 m. n.p.m. za sport ekstremalny1. Z kolei Allianz przesuwa tę granicę do 5 500 m. n.p.m., obejmując niższe partie gór kategorią sportów wysokiego ryzyka2. Jeśli wybrałbyś się na Kazbek z ubezpieczeniem sportów wysokiego ryzyka AXA, nie byłbyś chroniony ubezpieczeniem. Natomiast taka ochrona przysługiwałaby Ci, gdybyś wybrał analogiczną polisę Allianz.
Koniecznie upewnij się, że wybrane ubezpieczenie obejmuje także zorganizowanie oraz pokrycie kosztów przeprowadzenia akcji ratowniczej. Suma ubezpieczenia, obejmującego taką akcję, transport medyczny oraz koszty leczenia – hospitalizacji, zabiegów oraz leków, nie powinna być niższa niż 50 000 EUR.
Terytorium Gruzji, naszpikowane malowniczymi wzgórzami i wysokimi szczytami, to zarówno wielka zaleta, jak i problem tego kraju.
Po pierwsze, w wysokich górach bardzo trudno jest dodzwonić się pod jakikolwiek numer, w tym ten najważniejszy – alarmowy. Jeśli zgubisz się na szlaku, albo co gorsza, złamiesz nogę, odpadniesz od pionowej ściany skały lub przydarzy Ci się jakikolwiek inny wypadek, wezwanie pomocy może okazać się niemożliwe.
Po drugie, Gruzja nie posiada specjalnej jednostki ratowniczej wysyłanej do ofiar, czekających w górach na pomoc. Nie chodzi jedynie o to, że dostać się w wysokie partie Kaukazu jest trudno. Gruzińskie władze po prostu nie mają odpowiedniego sprzętu. Śmigłowce wymagają wypożyczenia od resortu Spraw Wewnętrznych lub prywatnych osób3. Brakuje także wyszkolonych ratowników, a ci którzy są na służbie, mogą być akurat oddelegowani do innych wypadków.
Co ciekawe, tę lukę w bezpieczeństwie postanowili załatać Polacy! Bezpieczny Kazbek to projekt utrzymania dyżurów polskich ratowników przy schronisku Meteo – Bethlemi Hut u podnóża Kazbeku. Jak podaje PortalGórski:
Realizacja celu odbywa się poprzez sezonowy (czerwiec – wrzesień) dyżur zespołu polskich ratowników górskich i medycznych w bazie Meteo (Betlehemi Hut) na wysokości 3650 m npm. Zadaniem Zespołu Ratowniczego jest prowadzenie akcji prewencyjnej i profilaktycznej, informowanie o zagrożeniach, udzielanie świadczeń medycznych oraz utrzymanie gotowości do przeprowadzenia operacji poszukiwawczo – ratowniczych na terytorium Gruzji.4
Niestety, poszkodowani w wysokich górach poza rejonem Kazbeku, muszą liczyć się z tym, że pomoc albo przybędzie po kilkunastu lub kilkudziesięciu godzinach, albo nie zjawi się wcale. Nie chodzi o to, by zrezygnować z ubezpieczenia za granicę. Trzeba mieć jednak na uwadze obiektywnie istniejące trudności.
Zagrożenie ze strony terrorystów – ubezpieczenie nieoczekiwanej wojny lub aktów terroru w Gruzji
Od ogłoszenia w 2015 r. nowego wilajetu Państwa Islamskiego na Kaukazie, widmo terroryzmu powróciło w te rejony. Sąsiadująca z muzułmańską Czeczenią Gruzja, podobnie jak inne chrześcijańskie państwa regionu, może stać się pierwszym celem ataku terrorystów.
Zabezpieczeniem przed nieszczęśliwymi konsekwencjami działań terrorystów, jest klauzula nieoczekiwanej wojny lub aktu terroru. Na jej mocy, ubezpieczyciel zobowiązany jest zapewnić ubezpieczonemu opiekę lekarską oraz transport medyczny, a w razie konieczności także transport zwłok do kraju.
Towarzystwa Ubezpieczeniowe zakres swojej odpowiedzialności ograniczyli do kwoty 2 000 EUR. Istotną wadą klauzuli, jest jej krótki termin ważności – ubezpieczenie jest ważne jedynie przez 7 dni od momentu ataku.
Najlepszą radą dla podróżujących w wysokie góry Kaukazu, jest zachować rozsądek oraz mierzyć siły na zamiary. Nie wypuszczaj się na duże wysokości, jeśli nie jesteś na to przygotowany. Daj sobie trochę czasu na aklimatyzację i poznanie terenu. Zawsze przed wyruszeniem na szlak, powiadom kogoś o planowanym terminie powrotu oraz kup odpowiednio dobrane ubezpieczenie za granicę.
Przypisy
- Kategorie sportów AXA, https://www.axa-assistance.pl/getmedia/941cda68-174d-41b9-ad17-3dbdc349bf8e/Kategorie_Sportow.pdf.aspx (data dostępu 2018-11-29) ↩
- Ubezpieczenie turystyczne – Globtroter Direct, https://www.turystyka.allianzdirect.pl/amatorskie_uprawiania_sportow_wysokiego_ryzyka (data dostępu 2018-11-29) ↩
- Polak za granicą – Gruzja, https://polakzagranica.msz.gov.pl/Gruzja,GEO.html (data dostępu 2018-11-29) ↩
- PortralGórski – Bezpieczny Kazbek, http://www.portalgorski.pl/turystyka-gorska/bezpieczenstwo/7538-bezpieczny-kazbek-2017 (data dostępu 2018-11-29) ↩