Położona na Archipelagu Malajskim Indonezja, należy do państw regionu występowania groźnych chorób tropikalnych. Na jakie ryzyko jesteśmy narażeni i jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać, by skutecznie z nimi walczyć?
Ze względu na tropikalny klimat, Państwa Azji Południowo-Wschodniej są idealnym terytorium dla rozwoju chorób zakaźnych. Niestety, to co dla tubylców jest powszechnym schorzeniem, dla obcokrajowców może stanowić zagrażające życiu niebezpieczeństwo. Jak skutecznie zabezpieczyć się przed chorobą tropikalną w Indonezji w tym na popularnym Bali?
Służba zdrowia w Indonezji
Podobnie jak w Polsce, służba zdrowia w Indonezji dzieli się na państwową oraz prywatną. Z tą różnicą, że żadna z nich nie jest darmowa.
Publiczna służba zdrowia jest stosunkowo tania, ale cena świadczonych usług odpowiada ich jakości. Zdecydowanie lepszy standard panuje w prywatnych klinikach, a także publicznych placówkach położonych w popularnych wśród turystów regionach kraju, np. na Bali. W takich miejscach za konsultację lekarską trzeba jednak słono zapłacić. Koszt zwykłej wizyty wynosi około 50 dolarów, a doby spędzonej w klinice nawet 250 dolarów1.
Ubezpieczenie kosztów leczenia pozwoli Ci zachować w portfelu pieniądze, które pozbawiony polisy musiałby pozostawić w kasie szpitala lub przychodni. Ze względu na kiepską jakość usług w publicznych placówkach oraz wysokie ceny w prywatnych klinikach, minimalna suma ubezpieczenia kosztów leczenia nie powinna być niższa niż 50 000 EUR.
Towarzystwa Ubezpieczeniowe zazwyczaj wyłączają spod swojej odpowiedzialności pokrywanie kosztów leczenia chorób tropikalnych. Jeśli Twoja polisa także zawiera takie wyłączenie, koniecznie zadbaj o jej rozszerzenie. Więcej na temat wyboru polisy zależnie od rejonu piszemy w osobnych artykułach:
- wybieramy ubezpieczenie do Indonezji,
- wybieramy ubezpieczenie na Bali.
Pamiętaj o 4 zasadach, czyli jak nie dać się chorobie na Bali i w Indonezji
1. Szczepienia
Na 4-6 tygodni przed planowaną podróżą warto wykonać zestaw zalecanych szczepień. W tym celu udaj się do placówki medycyny tropikalnej i skonsultuj z lekarzem niezbędne szczepienia. W przypadku podróży do regionu Południowo-Wschodniej Azji, zalecane jest szczepienie przeciwko durowi brzusznemu, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, tężcowi oraz wściekliźnie2.
Szczególnie warto rozważyć szczepienia przeciwko dwóm pierwszym chorobom, gdyż rozwijają się one poprzez kontakt bakterii z przewodem pokarmowym. Ze względu na niski standard higieny w Indonezji, powszechne są przypadki spożycia zakażonego jedzenia lub wody.
2. Uważaj na to co jesz i pijesz
Priorytetową kwestią, o której powinieneś pamiętać podróżując do krajów tropiku, jest rozsądne odżywianie. Co to znaczy rozsądne?
Indonezja wciąż należy do krajów rozwijających się, dlatego standardy dotyczące higieny znacznie odbiegają od tych znanych w Europie. W związku z tym łatwo jest tu nabawić się zatrucia pokarmowego oraz biegunki.
Stołując się poza hotelem, pamiętaj by nie jeść surowych i niedogotowanych potraw. Warzywa najlepiej spożywać w postaci gotowanej lub smażonej, a owoce po ich wcześniejszym umyciu i obraniu ze skóry.
Uważaj na to co pijesz. Woda kranowa w Indonezji nie nadaje się do spożycia. Uważaj więc, by podczas kąpieli nie dostała się do Twoich ust. Do mycia zębów używaj butelkowanej lub przegotowanej wody. Wystrzegaj się lodu w kostkach, dodawanego do napojów.
3. Chroń ciało przed komarami
Tropikalne insekty zdecydowanie różnią się od tych znanych w Polsce. Szczególnie uciążliwe i niebezpieczne dla turystów są komary przenoszące dengę oraz malarię czyli najgroźniejsze w Indonezji choroby tropikalne.
Aby ustrzec się przed chorobami przenoszonymi przez latające insekty:
- unikaj podróżowania w porach nocnych – od zmierzchu do świtu,
- osłaniaj całe ciało odpowiednim, bawełnianym ubraniem z długimi rękawami i nogawkami,
- zabezpiecz okna i drzwi balkonowe moskitierą
- wyposaż swoja apteczkę w środki owadobójcze – zakup je na miejscu, gdyż polskie odpowiedniki mają dużo słabszą siłę działania.
4. Przyjmuj leki przeciwmalaryczne
Indonezja jest krajem występowania groźnej dla zdrowia malarii. Zagrożone są szczególnie tereny Sulawesi, Kalimantan na Borneo, wiejskie tereny Sumatry, popularna wśród turystów wyspa Lombok, a także wyspy wschodniej Indonezji. O malarię nie trzeba się martwić w popularnych kurortach, takich jak Bali czy Lombok.
Przed malarią nie ma skutecznej szczepionki, ryzyko zachorowania da się jednak zminimalizować. Przed wyjazdem w objęte chorobą tereny, poproś lekarza medycyny tropikalnej o przepisanie leków przeciwmalarycznych. Pamiętaj także o mechanicznym zabezpieczaniu się przed komarami, które roznoszą chorobę.
Stosując się do tych czterech prostych zasad oraz będąc wyposażonym w ubezpieczenie zagraniczne z uwzględnieniem kosztów leczenia chorób tropikalnych, możesz cieszyć się spokojnym wypoczynkiem wśród malowniczych krajobrazów egzotycznej Indonezji oraz nie bać się wystąpienia egzotycznej choroby na Bali.
Kup ubezpieczenie na BaliPrzypisy
- Ministerstwo Spraw Zagranicznych – Polak za granicą, Indonezja, https://polakzagranica.msz.gov.pl/Republika,Indonezji,IDN.html (data dostępu 2018-11-16) ↩
- Medycyna Tropikalna – Indonezja, http://www.medycynatropikalna.pl/kraj/indonezja/73 (data dostępu 2018-11-16) ↩