Masz dosyć monotonii w swoim życiu? Potrzebujesz odetchnąć od korporacji lub studiów? Być może czas na gap year – czas na podróż Twojego życia!
Skrót artykułu:
- Nie przepłacaj, porównuj! Nasz kalkulator umożliwia zestawienie ofert największych towarzystw oraz zakup wybranej polisy online. Przy okazjonalnych wyjazdach, może być to tańsze rozwiązanie, niż jedne, roczne ubezpieczenie.
- Szukając ubezpieczenia na cały rok, możesz skorzystać z pakietu EURO<26 (musisz mieć mniej niż 30 lat). Starsi niestety nie mają już takiego wyboru – im polecamy okresowe polisy.
- Jeżeli chcesz się poruszać tylko po Europie, pamiętaj o wyrobieniu karty EKUZ.
- Minimalne kwoty dobrego rocznego ubezpieczenia turystycznego to dla Europejskich podróży 20000EUR na leczenie i 10000EUR na akcje ratownicze. Dla dalszych wyjazdów powinny być zdecydowanie wyższe, zależnie od kraju docelowego.
Wybierając się w roczną podróż np. dookoła świata, jak przy każdej podróży, powinniśmy pamiętać o ubezpieczeniu turystycznym. Taka polisa może być bardzo rozbudowana np. oferować ubezpieczenie bagażu od kradzieży czy ochronę na wypadek zaostrzenia się objawów chorób przewlekłych, może też zawierać ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) i zwrot kosztów leczenia. Nie warto natomiast wykupywać usługi pokrycia kosztów odwołania imprezy przed wyjazdem lub wcześniejszego powrotu, ponieważ w długie podróże najczęściej wyrusza się samodzielnie, bez biura podróży.
Zakres ochrony ubezpieczenia na rok
Zakres ochrony powinniśmy dopasować do naszych potrzeb i planowanych aktywności. Każda niepotrzebna aktywność zwiększa jego koszt. Udostępniona przez nas porównywarka pozwala na wybranie odpowiednich opcji, co zaoszczędza Twoje pieniądze. Na początku musimy odpowiedzieć sobie na pytania, czy w trakcie podróży planujemy:
- przebywać na obszarach występowania chorób tropikalnych takich jak np. malaria czy denga?
- uprawiać sporty ekstremalne lub podwyższonego ryzyka takie jak np. wspinaczka, nurkowanie, paralotniarstwo?
- przebywać w miejscach, w których w razie wypadku przybycie służb ratunkowych może być utrudnione i wymagać użycia śmigłowca (np. w górach powyżej określonej wysokości)?
- wypożyczyć samochód (może się wówczas przydać drogowe assistance)?
- czy kraje, które odwidzimy charakteryzują się wysokim wskaźnikiem przestępczości pospolitej (i czy w związku z tym niezbędne okaże się ochrony na wypadek utraty zdrowia lub mienia w wyniku rozbojów czy kradzieży)?
Którą polisę kupić?
Na polskim rynku mało jest ofert całorocznych ubezpieczeń podróżnych, a większość z tych, które są dostępne, umożliwia na wielokrotne podróże w ciągu roku, przy czym czas trwania jednej wycieczki jest ograniczony (zazwyczaj do 30-40 dni)! Ograniczenie to nie występuje w przypadku kupowania polisy na podróż do jednego, konkretnego kraju. Ceny można porównać za pomocą kalkulatora na naszej stronie.
Młodzi mają łatwiej
Alternatywnym rozwiązaniem dla młodych ludzi na długoterminowe ubezpieczenie jest karta EURO26 czy ISIC, nie mniej należy pamiętać, że wysokość ubezpieczenia oferowana w ramach tych kart jest stosunkowo niska, polisy te posiadają także wiele obostrzeń i kruczków prawnych, na które należy zwrócić szczególną uwagę.
W Europie łatwiej
Planując wielomiesięczną podróż po Europie warto również wyrobić sobie kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), jednak refundowanej pomocy lekarskie w ramach tej karty jest bardzo ograniczony. Karta wydawana jest na okres maksymalnie 6 miesięcy lub do czasu odjęcia pracy za granicą.
I na koniec, pamiętajmy, żeby zawsze przed zakupem przeczytać uważnie Ogólne Warunku Ubezpieczenia. Życzymy udanych podróży marzeń!